Hlavní navigace

Windows 7 zaznamenávají silný růst, ovšem i díky pirátským kopiím

3. 11. 2009

Sdílet

Podle aktuální analýzy společnosti Net Applications zaznamenaly Windows 7 v Evropě v prvním týdnu prodejů nárůst podílu na trhu o zhruba 40 %.

Celosvětově ovšem nadále operační systémy Windows ztrácí. V říjnu se jejich celkový podíl snížil o 0,23 procentního bodu, zatímco Mac OS X od Applu získal 0,15 procentního bodu k dobru a na konci měsíce byl jeho celkový podíl na trhu 5,3 %.

Před zahájením prodejů se podíl operačního systému Windows 7 pohyboval kolem 1,91 %. Zakoupit jej bylo možné od 22. října a jen o týden později vzrostl podíl o více jak 39 %. V sobotu 31. října dosáhl podíl maxima (3,48 %), což představuje 82% nárůst v porovnání s obdobím od 1. do 22. října před zahájením prodejů.
Měsíc říjen zakončil aktuální operační systém Microsoftu s podílem 2,15 %, což ve srovnání s předchozím měsícem znamená nárůst o 41 %. To znamená, že přibližně na každém 44. osobním počítači byl nainstalován systém Windows 7.

V mnoha východoevropských zemích, převážně bývalých zemích Sovětského svazu, mají podle analytiků Windows 7 vyšší podíl než je evropský průměr. První příčku zaujímá Slovinsko, kde Windows 7 nyní běží již na 7,8 % všech počítačů. Na druhé příčce je Litva se 6,5% podílem následovaná Rumunskem a Lotyšskem, kde Windows 7 představují 6 % trhu. Rusku se umístilo až na 21 místě s 4,2% podílem.

Podle analytiků jsou tak vysoká čísla ve východní Evropě způsobena pirátskými kopiemi. Opírají se přitom o květnovou analýzu Business Software Alliance (BSA) a analytické skupiny IDC, podle které byla v roce 2008 míra pirátství v regionu střední a východní Evropě (CEE) nejvyšší ze všech sedmi sledovaných regionů BSA a IDC.

Ať už Windows 7 byly pořízeny legálně či nikoli, jeho výrazný nárůst na trhu lze připsat propadu podílu přesluhujících Windows XP. V říjnu ztratily 0,92 procentního bodu, což je více jak běžný měsíční průměr a ukončily měsíc s celkovým podílem 70,6 %. Podíl Windows Vista se v říjnu zastavil na hodnotě 18,77 %, přičemž svého maxima dosáhl v srpnu (18,8%).

Jak již bylo řečeno na začátku, podíl operačního systému Windows klesl v říjnu o 0,23 procentního bodu na celkových 92,5 %, pričemž jen v posledním roce ztratil 2,5 procentního bodu na trhu. Podle analytiků většina uživatelů, kteří opustili Windows, přechází na Mac OS X.