Hlavní navigace

Windows 8.1 brzy upadnou v zapomnění

20. 6. 2015

Sdílet

 Autor: © Microsoft
S tím, jak se blíží vydání operačního systému Windows 10, se také přibližuje ukončení prodeje stávajících Windows 8.1. Zatímco retailový prodej tohoto OS má být ukončen v roce 2016, OEM budou mít Windows 8.1 k dispozici až do roku 2017.

Podle zavedené politiky zvané „end of sales“ Microsoft přestane distribuovat stávající operační systém prodejcům rok po vydání jeho nástupce a OEM partneři přestanou předinstalovávat starší verzi OS dva roky po vydání jeho nástupce. To znamená, že retailový prodej Windows 8.1 bude ukončen v roce 2016 – podle zavedené praxe pravděpodobně v říjnu - a nová zařízení s Windows 8.1 přestanou být uváděna na trh v roce 2017.

Nutno podotknout, že zmíněná politika je spíše doporučením, než závazným pokynem: prodejci standardně doprodávají skladové zásoby starých verzí Windows i několik let po vydání nového OS. A i Microsoft svá pravidla ne vždy dodržuje. Americký gigant doposud například nepožádal OEM, aby přestali prodávat Windows 7 Professional, i když podle zavedené praxe měl být prodej kopií tohoto OS ukončen v říjnu 2014.

Windows 7 jsou i nadále velmi populární - podle analytické společnosti Net Applications jsou nainstalovány na 58 % všech osobních počítačů a 63 % počítačů s Windows (tato čísla se mírně liší, jelikož Windows běží ne na 100 %, ale na 91 % všech počítačů na světě).

Windows 8.1 nejspíš nikomu příliš chybět nebudou a předpokládá se, že jejich podíl na trhu bude rychle upadat. Například společnost Dell již od včerejška přijímá předobjednávky na své nové notebooky a desktopy, na nichž budou nainstalovány Windows 10.

Cloud22

A vezmeme-li v úvahu, že uživatelé Windows 7 a Windows 8.1 budou moci během prvního roku po vydání Windows 10 na nejnovější verzi Windows upgradovat zcela zdarma, lze poměrně s jistotou předpovědět, že Windows 8.1 za pár let bude používat pouze minimum uživatelů. Oficiální podpora Windows 8.1 bude ukončena až 10. ledna 2023.

Zajímavější otázkou však je, kdy Microsoft ukončí prodej již zmíněných Windows 7 Professional. Firemní uživatelé budou moci downgradovat hardware s novým OS na Windows 7 a používat tento operační systém až do té doby, než budou připraveni přejít na Windows 10. A to podle analytiků nebude dříve, než v druhé polovině roku 2016.