Hlavní navigace

Windows 8.1 budou i pro zařízení s malým úložným prostorem

15. 4. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Microsoft odhalil způsob, jakým chce Windows 8.1 dostat na zařízení s úložným prostorem menším než 16 GB.

Ke zpřístupnění operačního systému Windows 8.1 i zařízením s malým úložným prostorem Microsoft použije technologii nazvanou WIM (Windows Imaging), což je formát souboru diskových obrazů uvedený poprvé ve Windows Vista.

„Tato nová možnost nasazení systému nazvaná Windows Image Boot (nebo WIMBoot) se od tradičních instalací Windows zásadně liší. Namísto extrahování všech jednotlivých souborů z diskového obrazu zůstanou soubory komprimované ve WIM. Z uživatelského pohledu se však nic nezmění. Stále uvidí oddíl C: obsahující soubory Windows, aplikace a jiná data,“ řekl Michael Niehaus ze skupiny Windows Commercial.

Jak Niehaus dále upřesnil, soubor WIM bude umístěn ve vlastním oddílu na disku SSD. Přesunem Windows na samostatný oddíl a následnou kompresi do WIM Microsoft uvolní místo na oddílu C:. Tím vzroste místo pro uživatelská data. Pro spouštění Windows bude na oddílu C: umístěno několik souborových ukazatelů. Windows tak poběží z komprimovaného souboru WIM určeného jen pro čtení.

Microsoft již dříve slíbil, že Windows 8.1 bude možné používat na zařízeních s disky SSD o kapacitě 16 či 32 GB. Dlouho však nechtěl prozradit, jak to zařídí. Spekulovalo se proto například, že by společnost mohla zcela vyřadit nástroje pro obnovení systému nebo některé další funkce.

V každém případě byla nutná nějaká forma miniaturizace: plnohodnotné Windows potřebují pro běh na Surface Pro 2 minimálně 64 GB úložného prostoru. Podle Microsoftu navíc low-endový 64GB Surface Pro 2 nabízí 37 GB uživatelského prostoru. Z toho by vycházelo, že pokud Windows zaberou 32 GB, uživatelům zůstane k uživání jen 5 GB prostoru.

Kompresí Windows do souboru WIM tak Microsoft docílí významné úsporu na oddílu C:. „Předpokládejme, že soubor WIM bude mít kolem 3 GB a vy budete používat 16GB SSD disk. V takové konfiguraci vám stále zbude 13 GB dmísta,“ popsal možný scénář Niehaus. Microsoft by tak srovnal krok s Applem, jehož 16GB iPad Air po instalaci iOS nabízí 12 až 13 GB uživatelského prostoru.

Celá věc má samozřejmě několik otazníků. Podle Niehause dojde použitím takového řešení k určitému omezení výkonu, ovšem konkrétnější být nechtěl. A protože bude soubor WIM určen jen ke čtení, budou se veškeré aktualizace ukládat přímo na disk C:, což opět ukousne část uživatelského prostoru.