Hlavní navigace

Windows 8.1 ukusují podíl na trhu svému předchůdci

3. 11. 2013

Sdílet

 Autor: © littletroll - Fotolia.com
Tržní podíl operačního systému Windows 8 poprvé od jeho uvedení poklesl.

Říjen byl pro Microsoft i Apple významným měsícem. Obě společnosti uvedly na trh nové verze svých operačních systémů. V případě Microsoftu to byl Windows 8.1 alias Windows Blue, v případě Applu pak OS X 10.9, kterému se též přezdívá Mavericks.

OS Windows 8.1 se dočkal poměrně vřelého přijetí. Uživatelé ve velké míře provádějí upgrade na novější verzi, což se logicky projevilo na tržním podílu Windows 8, který poprvé od loňského uvedení systému do oběhu klesl.

Poslední data společnosti Net Applications ukázala, že podíl Windows 8 se v uplynulém měsíci zmenšil o téměř půl procentního bodu (z 8,02 % na 7,49 %), zatímco Windows 8.1 si na svůj účet připsaly zisk 0,85 procentního bodu a v současné době běží na 1,72 % všech zařízení s připojením k internetu.

Ve stejném období klesl také podíl Windows 7, a to o 0,03 procentního bodu. Momentálně tak Sedmičky běží na 46,42 % všech počítačů. Ještě v září přitom tento operační systém růstem podílu překonal svého nástupce, Windows 8.

Vzhledem k tomu, že se Windows 8.1 dostaly do oběhu v polovině minulého měsíce, lze jejich zisky tržní podílu označit za slušné. OS X 10.9 se na trh dostal o něco později a jeho podíl se nyní pohybuje kolem 0,84 %. Více nám ale řeknou teprve listopadová data, tedy první celý měsíc, po který mohou uživatelé provádět upgrade.

Operačnímu systému Windows 8 se nejvíce dařilo v srpnu, kdy získal 2,01 procentního bodu. To nejlepší má tak pravděpodobně za sebou.

Ostatní verze systému od Microsoftu pokračují v sestupné tendenci. Podíl Windows Vista v říjnu poklesl o 0,39 procentního bodu. Kdysi nejoblíbenější systém Windows XP pak přišel o 0,18 bodu a v současné době představuje 31,24 % všech operačních systémů. Hranici 30 % však XP stále odolávají.

Pokud se na tržní podíly podíváme v rámci platforem, pak Windows v říjnu opět o nějaký ten procentní bod přišly. Letos si na své konto připsaly zisk pouze v březnu a červenci. Z jejich ztráty profitoval OS X, který běží v 7,73 % všech zařízení. Podíl Linuxu činí 1,61 %.

Byl pro vás článek přínosný?