Hlavní navigace

Windows 8: Další nové funkce odhaleny

24. 4. 2011

Sdílet

Testeři prvních uniklých buildů Windows 8 hlásí, že objevili několik zajímavých novinek, kterými bude nový OS disponovat.

Microsoft již dříve naznačil, že pracuje na funkci rozpoznávání obličeje, která by měla nabídnout bezpečnější a příjemnější způsob, jak se přihlašovat na počítače s chystanými Windows 8.

Podle všeho se zdá, že Microsoft tuto technologii již přiblížil reálnému použití, alespoň podle informací z webů, které publikovaly či testovaly první uniklé buildy nové generace tohoto operačního systému.

Článek na webu Slashgear, který se odkazuje na uniklý image Windows 8 publikovaný na webu Windows8Italia, tvrdí, že v ozkoušené verzi systému byla přítomná API pro detekci lidské přítomnosti u počítače. To by korespondovalo i s obsahem uniklých dokumentů, které se objevily již v polovině roku 2010 a které byly určeny partnerům Microsoftu. V nich výrobce naznačoval přítomnost technologie pro rozpoznávání obličejů ve Windows 8. Konkrétně se zde uvádělo, že v roce 2012 bude většina počítačů vybavena senzory jako jsou mikrofony, kamery, GPS moduly, akcelerometry, teploměry či magnetické senzory, které mohou interagovat s prostředím uživatelů. Jeden z příkladů pak popisoval, jak rozpoznávání obličeje může ověřit identitu uživatele. Podle něj senzor vzdálenosti rozpozná přítomnost člověka a zapne PC, následně naskenuje jeho obličej a přihlásí ho k jeho účtu. Jakmile uživatel odejde, dojde automaticky k odhlášení ze systému a vypnutí PC.

Tato funkce by znamenala, že Windows 8 mohou také např. eliminovat potřebu zapamatovávat si hesla na nejrůznější weby, neboť by pro jeden obličej mohla být uložena celá řada přihlašovacích údajů pro nejrůznější služby, do nichž má uživatel zařízený přístup.

Mezi dalšími informace o Windows 8, které vydedukovali testeři prvních buildů, patří skutečnost, že operační systém by měl umožnit přístup k personalizacím, bookmarkům a dalšmuo obsahu z různých počítačů. To by evokovalo skutečnost, že Windows 8 přijdou s funkcí synchronizace některých uživatelských dat, která je dnes používaná např. u některých webových browserů.

Byl pro vás článek přínosný?