Hlavní navigace

Windows 8: Další uniklá verze ke stažení

26. 4. 2011

Sdílet

I když Microsoft ještě oficiálně nestanovil datum vydání a ani oficiální název nástupce Windows 7, první pre-beta verze jsou již na internetu k dispozici ke stažení.

Tento měsíc dokonce unikl již druhý build Windows 8, jedná se o verzi 6.2.7955.0 milestone 2. Jde o ranou pre-beta verzi produktu, která obvykle bývá určena jen pro interní použití a testování. Nicméně podle webu WinRumors se v následujících měsících údajně chystá i první veřejná beta verze nového OS Microsoftu. Úniky interních verzí nejsou v případě produktů Microsoftu ničím výjimečným a v posledních letech jsou spíše pravidlem, protože potkaly většinu hlavních produktů včetně Windows 7.

Uživatelé, kteří uniklý build Windows 8 vyzkoušeli, hlásí, že obsahuje uživatelské rozhraní využívající Ribbon, které je podobné tomu v posledních verzí MS Office. Obsažen je i software pro práci s webovou kamerou, nový správce úloh, dále prohlížeč PDF a blíže nespecifikovaný webový browser. Již v minulém týdnu se objevily informace o uniklém buildu, které prozradily, že Microsoft do Windows 8 chystá ověřování identity prostřednictvím snímání obličeje, více viz článek Windows 8: Další nové funkce odhaleny.

Únik Windows 8 přišel ve stejné době, kdy Microsoft ohlásil, že za 18 měsíců od uvedení Windows 7 prodal po celém světě již více než 350 milionů licencí (o tom jsme psali v článku Microsoft hlásí pokračující ofenzívu Windows 7). Díky tomu jsou Windows 7 jeho nejrychleji prodávaným OS, i když podíl deset let starých Windows XP je stále vysoký a Windows 7 rostou zejména na úkor Visty. Sedmičkám se ale díky tradičnímu desktopovému rozhraní a orientaci na x86 procesory příliš nedaří na tabletech, proto Microsoft chystá verzi Windows 8 určenou speciálně pro ARM procesory a dotykové displeje.