Hlavní navigace

Windows 8: Fakta a dohady o chystaném OS

25. 1. 2011

Sdílet

V uplynulých dnech se na internetu objevila informace o údajném termínu vydání Windows 8. Přitom okolo chystaného OS Microsoftu panuje již tolik dohadů, že je těžké vyznat se v tom, co Microsoft skutečně plánuje.

Windows 8 opět vzbudily pozornost díky uniklé informaci pocházející od ruského hackera, který tvrdí, že by se měly začít prodávat 7. ledna 2013. Toto datum údajně pochází z tajných materiálů Microsoftu, ale obecně není velkým překvapením, protože Microsoft od začátku naznačuje, že plánuje s uvedením Windows 8 zhruba tři roky po aktuálních „sedmičkách“, což vychází někdy na konec roku 2012.

Co je již potvrzeným faktem je skutečnost, že Windows 8 budou podporovat procesory ARM (více viz článek Microsoft potvrdil Windows pro procesory ARM), díky čemuž mohou otevřít dveře konkurenci na desktopech a noteboocích, kde dosud dominovaly x86 čipy. Výrobci jako nVidia, Qualcomm či Texas Instruments tak budou moci nabídnout svoje úsporné procesory postavené na architektuře ARM nejen do tabletů či netbooků, jak tomu bylo dosud, ale i do celého spektra IT zařízení, kde byly dříve z důvodu nekompatibility s nejrozšířenějším OS Windows vyloučeny.

S Windows 8 je spojena i řada dalších nepotvrzených informací, pocházejících z různých uniklých slidů, blogů a prezentací. Jedna se týká jakési „cloudové“ podoby a nesvázanosti s konkrétním hardwarem, neboť uživatelská data a nastavení operačního systémy by měla být dostupná pod jedním účtem na různých zařízeních, které uživatel právě používá. Další prezentace poukazuje na novinku – softwarové tlačítko reset, které má vrátit do původní podoby aplikace či data napadené viry či jinak poškozené. Někteří pozorovatelé říkají, že uchováváním těchto dat v cloudu by bylo možné zmíněné funkcionality dosáhnout.

Další novinkou, o níž se spekuluje spolu s Windows 8, je příchod lehkého klienta, využívajícího virtualizační technologie a jenž by umožnil běh systému na jakémsi hypervizoru v dalších typech zařízení, včetně televizorů a tabletů. V této souvislosti se mluví o speciálním uživatelském rozhraní označovaném jako Mosh, které by mělo sloužit právě pro tablety a další nízkoenergetické mobilní zařízení s dotykovým displejem, zatímco pro tradiční počítače by zůstalo rozhraní vycházející ze stávající podoby. Hovoří se i o novém vývojovém rámci pro aplikace, nazývaném Jupiter, které má pomoci vývojářům vytvářet dynamické, vizuálně zajímavé a uživatelsky přívětivé aplikace pro chystaný Windows app store. Důležité bude, aby Microsoft umožnil vývojářům tvořit aplikace pro obě prostředí (x86 a ARM) bez nutnosti složité rekompilace a přeprogramovávání.

Kam tedy Windows 8 směřují a jaké budou? Microsoft jasně ukazuje, že chce vytvořit novou generaci systému, která bude vysoce škálovatelná na nejrůznější typy zařízení, což dosavadním generacím Windows do velké míry chybělo. Nicméně s tím jsou spojené i velké výzvy týkající se zachování uživatelských zkušeností a také kompatibility. Navíc se v této souvislosti objevuje i otázka, zda Microsoft do konce roku 2012 či do začátku roku 2013 všechny tyto novinky stihne zapracovat a důkladně otestovat, protože jde o razantní zásahy do systému na úrovni jádra a celkové koncepce. Vývoj Windows 7, které jsou podle některých komentátorů jen de facto upravenou a vyčištěnou Vistou, trval stejně dlouho i bez zmíněných razantních změn, takže je otázkou, co všechno Microsoft nakonec ve Windows 8 implementuje a co skončí jako nerealizované idje, případně jako nápad přesunutý do další generace Windows 9.