Hlavní navigace

Windows 8: Jaké edice si pro nás Microsoft přichystá?

 Autor: © Microsoft
Microsoft oproti předchozím verzím zřejmě sníží počet edic, ve kterých na trh uvede svůj další operační systém Windows 8.
Filip Brůcha 26. 2. 2012

Sdílet

Ve vyspělých zemích, včetně České republiky, je operační systém Windows 7 nabízen ve čtyřech edicích: Home Premium, Professional, Enterprise a Ultimate. Až na Enterprise, která je určena pro velké podnikové zákazníky, jsou všechny edice prodávány široké veřejnosti bez jakýchkoliv omezení.

U Windows 8 bude počet nabízených edic zřejmě nižší. Jak si totiž nedávno všiml bloger Stephen Chapman, na stránkách Hewlett Packard se objevily dokumentace k pár ovladačům, ve kterých se o systému o Windows 8 a jeho edicích přímo mluví. Konkrétně jsou v nich zmiňovány tři různé verze – základní Windows 8 (nejspíše se tím myslí Home Premium), Professional a Enterprise. O edici Ultimate se v dokumentaci nic nepíše.

„O Windows 7 Ultimate byl zájem,“ říká analytik Stephen Baker z NPD Group, ale prodejními čísly se edicím Home Premium a Professional nemohl vůbec rovnat. Baker proto očekává, že pokud Microsoft edici Windows 8 Ultimate vydá, tak jen pro OEM výrobce. Jinými slovy, Ultimate se podle něj do volného prodeje vůbec nedostane a maximálně se objeví předinstalovaná v high-endových počítačích.

Pro běžné spotřebitele tak budou podle všeho určené jen dvě edice Windows 8 – Home Premium, která se jen bude jinak jmenovat, a Professional pro podnikatele nebo uživatele, kteří chtějí být stále připojeni k firemní síti. Pro podniky, které plánují nasadit Windows 8 na větším počtu zařízení, pak bude tradičně připravena edice Enterprise.

Nezahrnutí Ultimate do seznamu edic pro Windows 8 by z pohledu Microsoftu dávalo smyl. Šlo by o další krok v postupném opuštění této verze. Před třemi roky a jen několika měsíce před vydáním Windows 7 totiž Microsoft ukončil vydávání často kritizovaných systémových doplňků Ultimate Extras, které se poprvé objevily v Ultimate edici Windows Vista.

Vedle základních tří edic je tu i možnost, že Microsoft pro Windows 8 připraví také edice Starter a Home Basic, stejně jako u Windows 7. Pomocí těchto značně osekaných verzí se společnost snaží čelit šíření pirátských kopií a například Windows 7 Starter se hojně používá i v méně náročných netboocích.

O skutečném množství edic však zatím můžeme jen spekulovat. Microsoft jejich seznam stále nezveřejnil a na konkrétní dotazy také nereaguje. Oficiální oznámení by ale mohlo přijít již příští týden na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně, během kterého bude mj. uvolněna Consumer Preview verze Windows 8.