Hlavní navigace

Windows 8: Jaké výhody přinese nová funkce pro správu dat

7. 1. 2012

Sdílet

 Autor:
Funkce Storage Spaces zajistí permanentní přístup k datům uloženým na disku a minimalizuje možnost jejich úplné ztráty.

Rozšířitelný prostor
Na místo dalších diskových oddílů si budete díky Storage Spaces moci vytvořit virtuální disk, jehož maximální úložná kapacita se dá průběžně měnit. Funkce se chová podobně jako virtuální stroj, ve kterém si vytvoříte disk, který předstírá, že jeho velikost je například 100 GB, ale ve skutečnosti zabírá jen 10 GB místa na pevném disku. Při přemísťování na virtuální disk totiž velikost dat roste podle potřeby.

Chráněný prostor
Vytvářet velké množství svazků disku vypadá jako užitečná věc. Může být také ale docela nebezpečná v případě, že jeden ze svazků selže. Storage Spaces obsahují technologii RAID, která uživateli zajistí, že alespoň jedna z kopií jeho dat mu bude vždy dostupná a to i v případě poruchy hardwaru. Technologie byla použita již v dřívějších verzích Windows, včetně posledních Windows 7. Rozdíl je v tom, že starší verze vyžadovaly statické, předdefinované přidělování disků, zatímco Storage Spaces umožňují dynamické přidávání disků, přičemž je neustále zajištěna redundance dat.

Levnější prostor
To, co nabídnou Storage Spaces není nic nového. Například společnost Data Robotics nabízí hardwarový RAID systém nazvaný Drobo, který má úplně stejné výhody. Takové a další podobná řešení však mohou stát i několik tisíc korun, vyžadují specifický typ disků a jejich rozšiřitelnost je limitována počtem slotů na zařízení. Naproti tomu Storage Spaces nepotřebují žádný další hardware - prostě připojíte jakékoliv interní či externí disky, jaké máte, a používáte je.

Byl pro vás článek přínosný?