Hlavní navigace

Windows 8 možná nebudou k dispozici jako samostatný produkt

 Autor: © Microsoft
Zájemci o samostatnou kopii nového operačního systému Windows 8 se zřejmě budou muset spokojit s licencí OEM.
Filip Brůcha 15. 7. 2012

Sdílet

S informací přišli Mary Jo Foleyová z blogu All About Microsoft a Paul Thurrott, který publikuje na serveru SuperSite for Windows. Oba shodně tvrdí, že Microsoft nepočítá s uvedením maloobchodní kopie Windows 8.

Uživatelé, kteří neplánují přechod na Windows 8 z předchozích verzí, si místo toho budou muset pořídit verzi OEM, která je obvykle vyhrazena hardwarovým tvůrcům a prodejcům, kteří systém dodávají předinstalovaný na svých počítačích. Oficiálně by se prý taková edice měla jmenovat System Builder a měla by být primárně určena pro uživatele, kteří si svůj počítač sestavují sami, nebo pro ty, co chtějí dostat Windows 8 na hardware od Applu.

Dobrou zprávou je skutečnost, že verze OEM jsou vždy levnější než plnohodnotné maloobchodní kopie. Na druhou stranu je však podobné použití verze OEM v rozporu s uživatelskými podmínkami Microsoftu. Windows OEM jsou navíc vázané na konkrétní základní desku, což znemožňuje jejich použití na jiných počítačích. Pokud by tedy uživatel vyměnil svůj domácí počítač za jiný, musel by si zároveň pořídit další kopii systému. Poslední významnou překážkou je nulová podpora ze strany Microsoftu pro verze OEM. Prozatím není jasné, zda Microsoft bude svou politiku pro licenci OEM nějak měnit.

Microsoft v tomto týdnu zveřejnil možnosti přechodu na Windows 8. Až do konce ledna 2013 poběží marketingová akce nabízející upgrade za cenu 40 dolarů (zhruba 830 korun). Akce se vztahuje i na uživatele stařičkých Windows XP, ovšem pro její využití je třeba využít oficiálního aktualizačního kanálu na webu Windows.com. Upgrade uskutečněný prostřednictvím disku DVD vyjde na 70 dolarů (zhruba 1450 korun). Pokud by si však někdo nyní, ještě před vydáním Windows 8, pořídil počítač s Windows 7, pak ho přechod na novou verzi vyjde na pouhých 15 dolarů (310 korun).