Hlavní navigace

Windows 8: Možnost přechodu ze starších verzí zatím nejasná

19. 4. 2012

Sdílet

 Autor:
Microsoft stále odmítá prozradit, zda budou moci stávající uživatelé systémů Windows Vista a XP moci na Windows 8 přejít přímo nebo jen přes Windows 7.

Společnost Microsoft v tomto týdnu zveřejnila seznam edic svého nejnovějšího operačního systému Windows 8. Při té příležitosti se také zmínila o možnostech upgradu pro stávající uživatele Windows 7. Zatím prý počítá s přechodem ze systémů Windows 7 Starter, Home Basic a Home Premium na spotřebitelské verze Windows 8, zatímco pro uživatele edic Windows 7 Professional nebo Ultimate bude připraven upgrade na Windows 8 Pro.

Společnost sice ve svém blogovém příspěvku vůbec nezmínila možnosti přechodu pro stávající uživatele operačního systému Windows 7 Enterprise. S největší pravděpodobností však na tuto verzi naváže s Windows 8 Enterprise. To se však týká pouze firem, které si od Microsoftu koupily multilicenční řešení Software Assurance.

Divné však je, že Microsoft nepotvrdil také možnost upgradu ze starších operačních systémů Windows Vista a XP. V často kladených otázkách (FAQ) pro Windows 8 Consumer Preview totiž jasně uvádí, že na tuto betu mohou přejít i uživatelé starších verzí Windows. „Na Windows 8 Consumer Preview je možné upgradovat ze systému Windows Developer Preview, Windows 7, Windows Vista nebo Windows XP,“ píše se ve FAQ doslova.

Zároveň však Microsoft ve FAQ varuje, že při tomto přechodu může dojít ke ztrátě dat, programů či nastavení. Problém prý budou mít především uživatelé Windows XP, kterým po přechodu na Windows 8 zůstanou zachovány pouze uživatelské účty. Z Windows Vista pak po přechodu zcela zmizí nainstalované programy, ale nastavení Windows a účty zůstanou. Nejmenší problém budou mít s přechodem uživatelé Windows 7. Jejich upgrade probíhá dokonce lépe, než kdyby se o něj pokusili z vývojářského preview Windows 8, po kterém zůstanou jen uživatelské účty.

Jaké budou možnosti přechodu na další verze Windows 8 zatím tedy Microsoft tají. Jeho mluvčí po položení přímé otázky pouze odkázala na nejnovější blogový příspěvek.