Hlavní navigace

Windows 8 nabídnou efektivnější aktualizační proces

 Autor:
Microsoft chce ve svém dalším operačním systému omezit počet restartů vyžadovaných při instalaci nových aktualizací.
Filip Brůcha 16. 11. 2011

Sdílet

„Některé z našich bezpečnostních aktualizací vyžadují restart počítače pro dokončení instalace, protože je kód, který se má změnit, zrovna používán,“ vysvětluje Farzana Rahman, programová manažerka pro Windows Update. Uživatelé si prý v diskuzích často stěžují na rušivost restartů při automatických aktualizacích. „A mají k tomu dobrý důvod, protožr vás restart může vyrušit třeba uprostřed něčeho důležitého,“ říká Rahman. Windows 8 proto mají v tomto směru přinést velké zlepšení.

V příští verzi operačního systému Windows bude restart počítače odložen až do vydání dalšího Tuesday updatu, s kterým Microsoft pravidelně přichází každé druhé úterý v měsíci. Když bude jedna či více aktualizací náhodou vyžadovat restart, Windows 8 na to uživatele upozorní zprávou na přihlašovací obrazovce a to až po dobu tří dnů. Takové časové rozpětí Microsoft zvolil prý z toho důvodu, že kolem 60 procent uživatelů Windows 7 dokončilo proces stáhnutí a instalace updatu během tří dnů od jeho vydání.

Když uživatel neuskuteční restart svého přístroje ani po uplynutí třídenní lhůty, Windows 8 to udělají za něj. Restart proběhne buď okamžitě, nebo v případě otevřených kritických aplikací až poté, co se uživatel přihlásí. IT administrátoři budou moci i nadále používat skupinové nastavení, kterým se vyhnou automatickému restartu počítače, tedy podobně jako nyní ve Windows 7.

„Využití přihlašovací obrazovky k tomuto účelu je skvělý nápad,“ schválí Microsoft Wolfgang Kandek, CTO bezpečnostní společnosti Qualys. Přihlašovací obrazovka je podle něj logické místo, na kterém by měl být uživatel informován o nutnosti restartu. Je prý dokonce pravděpodobné, že uživatelé budou díky tomu instalovat aktualizace dříve než doposud.

Nový aktualizační systém podporuje také Andrew Storms, ředitel bezpečnostních operací v nCircle Security, který však zároveň poukazuje na možná úskalí takového řešení. „Je tu riziko, že se v případě špatné aktualizace budou dít špatné věci zcela mimo naši kontrolu,“ řekl Storms. Microsoft již totiž v minulosti několikrát uvolnil aktualizace, které „opravovaným“ počítačům naopak uškodily. Nejznámější je asi případ z roku 2010, kdy patch pro Windows XP způsoboval pád počítače a tzv. „modrou obrazovku smrti.“