Hlavní navigace

Windows 8 nebudou v novém rozhraní podporovat Flash

17. 9. 2011

Sdílet

V rozhraní Metro nebudou zásuvné moduly vůbec podporovány. Pro zobrazení flashového obsahu musí uživatel přepnout na desktopové rozhraní.

Převedení nové vývojářské preview verze Windows 8 a její uvolnění pro širokou veřejnost (více viz článek Windows 8: Aktuální verze je již veřejně ke stažení) umožnilo odhalit další novinky, které v této verzi svého operačního systému Microsoft chystá.

Například Internet Explorer 10, prohlížeč používaný ve Windows 8 developer preview, bude dostupný ve dvou různých verzích. Jedna bude přizpůsobena dlaždicovému prostředí Metro, pro které se Microsoft inspiroval u Windows Phone 7, zatímco druhá verze se objeví v desktopovém rozhraní systému, na které jsou uživatelé léta zvyklí.

Jak na oficiálním blogu uvádí Dean Hachamovitch, který je zodpovědný za vývoj Internet Exploreru, verze pro rozhraní Metro bude zcela bez zásuvných modulů. „Metro-style prohlížeč ve Windows 8 je primárně optimalizován pro HTML5 a zcela bez pluginů,“ píše Hachamovitch. Současné využití zásuvných modulů podle něj není v prostředí Metro možné aplikovat. To samé prý platí i pro moderní HTML5 web. Obě verze IE10 pro Windows 8 sice budou používat stejný renderovací engine, jinak ale půjde o dva rozdílné prohlížeče.

Při zdůvodňování tohoto kroku argumentuje Hachamovitch stejně, jako kdysi Steve Jobs. Dnes již bývalý šéf Applu více než před rokem vysvětloval, proč je v iPadu a iPhonu zakázáno používat Flash. Kromě bezpečnostních důvodů se tak podle Jobse společnost rozhodla také proto, že flashový obsah mobilním zařízením snižuje výdrž baterie. „Víme, že Flash může za časté padání Maců,“ uvedl tehdy Jobs doslova. Hachamovitch nevidí v absenci Flashe žádný problém. Vlastní průzkum Microsoftu podle něj ukázal, že většina nejnavštěvovanějších webových stránek již stejně přešla na HTML5 video.

Podpora zásuvných modulů, včetně Flashe, bude nicméně zahrnuta v desktopové verzi IE10. Do desktopového prostředí se mohou uživatelé Windows 8 přepnout bez jakéhokoliv načítání pomocí dlaždice umístěné v rozhraní Metro, což si ostatně může každý vyzkoušet v nedávno uvolněné vývojářské preview verzi nového operačního systému.

Hachamovitch se snaží dvě varianty IE10 bránit ještě předtím, než se objeví první kritické komentáře. „Pesimisté mohou kritizovat to, co nazvou dvěma prohlížeči,“ říká. Pravda je ale podle něj taková, že „je zde jediné jádro, které můžete používat s dvěma různými skiny.“ Verze IE10 pro Metro prostě jen nabídne něco, co se prý časem stane naprosto běžným způsobem prohlížení webu.