Hlavní navigace

Windows 8: O volně dostupné preview není příliš zájem

Ačkoliv si preview verzi Windows 8 stáhly milióny lidí, ve skutečnosti tento operační systém používá jen velmi malé procento z nich.
Filip Brůcha 21. 12. 2011

Sdílet

Podle listopadových měření společnosti Net Applications běžel operační systém Windows 8 asi na 0,03 % všech počítačů připojených k internetu. To je jen mírný nárůst oproti 0,02 % z října, prvního celého měsíce od vydání Windows 8 Preview. Tragicky pak testovací verze nového operačního systému vychází ze srovnání s betou Windows 7.

Preview verze Windows 7 se nikdy oficiálně nedostala do rukou široké veřejnosti, proto lze Windows 8 Preview srovnávat pouze s beta verzí. Zájem o ni byl v roce 2009 tak velký, že hned první den došlo k přetížení stahovacích serverů. Není proto ani divu, že o tři týdny později již Windows 7 představovaly 0,13 % všech operačních systémů, tedy více než čtyřnásobek toho, čeho dosáhly Windows 8 po dvou a půl měsících.

Počet stáhnutí bety Windows 7 a Windows 8 Preview je přitom srovnatelný. V časovém období mezi 13. zářím a 7. prosincem bylo oficiálně staženo více než 3 miliónů kopií. U Windows 7 Beta sice nebyl počet stažení nikdy zveřejněn, z počátku však Microsoft nastavil strop 2,5 miliónů kopií. Ten pak později přeci jen zrušil a lhůtu pro stáhnutí beta verze prodloužil o tři týdny. Čísla se tak od sebe příliš lišit nebudou.

„Takto nízká úroveň aktivity, pozorovaná u Windows 8 v měsících předcházejících vydání beta verze, je znepokojující,“ tvrdí společnost Chitika, podle jejíchž dat počet uživatelů Windows 8 Preview dokonce klesá. Ve své zprávě uvádí, že desktopoví uživatelé si stěžují hlavně dotykové rozhraní systému, s kterým si jejich klávesnice a myši příliš nerozumí.

Na druhou stranu je třeba brát v potaz, že jde o preview, nikoliv betu. Je to hrubá verze operační systémů určená jen pro občasné používání. Reálný obraz o oblíbenosti Windows 8 nám tak ukáže až veřejná beta verze. Tu hodlá Microsoft uvolnit někdy koncem února příštího roku, avšak konkrétní datum zatím nestanovil.