Hlavní navigace

Windows 8: Přehled hlavních novinek

Microsoft již dříve umožnil vybraným partnerům stažení zkušebních buildů Windows 8. Po jejich předvedení v minulém týdnu je tak již jasněji v tom, jaké novinky budou obsahovat.
Martin Noska 7. 6. 2011

Sdílet

Podívejme se detailněji, co bude v nových Windows 8 pravděpodobně obsaženo:

1. Rozhraní podobné Windows Phone 7. To se stalo asi největším překvapením nového OS Microsoftu a vyvolalo nepřehlédnutelnou vlnu ohlasů, jak pozitivních, tak i negativních. Komentátoři se většinou shodují na tom, že pro tablety půjde o dobré řešení, ale v oblasti desktopů Microsoft s novým rozhraním pravděpodobně narazí.

2. Více Ribbonu. Podle všeho se zdá, že Microsoft chce rozšířit použití svého rozhraní Ribbon, nahrazující tradiční roletová menu, které zažilo premiéru spolu s Office 2007. S Ribbonem se tedy nově setkáme v dalších softwarových produktech, jako Windows Live Essentials 2011, Windows 8 a také pravděpodobně v nové verzi Exploreru.

3. Integrace s cloudem. Rozhraní Windows 8 má umožnit přímý přístup do cloudových služeb Microsoftu, pravděpodobně do SkyDrive a Windows Live Mesh. Ty slouží k ukládání souborů (v případě SkyDrive) a k synchronizaci na dálku s dalšími počítači s Windows a mobilními zařízeními (v případě Live Mesh). Obě tyto služby se instalují spolu s Windows Live Essentials 2011 do Windows 7 a Visty.

4. Integrace s Windows Live. Podobně jako se snaží Google integrovat Android se svými službami, nabídne i Microsoft spolu s Windows 8 možnost užší integrace s Windows Live, včetně přihlašování do OS stejným loginem a heslem.

5. Zabudovaný prohlížeč PDF. Microsoft konečně pravděpodobně hodlá integrovat do Windows prohlížeč PDF souborů s názvem Modern Reader. Nebude tedy potřeba stahovat a instalovat externí prohlížeče od třetích stran, jako Adobe Reader, Foxit Reader či PDF X Viewer. Modern Reader by také měl mít rozhraní odpovídající stylu Windows 8.

6. Podpora ISO souborů. Podle všeho budou Windows 8 schopny pracovat s obrazy CD a DVD médií ve formátu ISO, což je také funkcionalita, na kterou dosud uživatelé museli instalovat externí programy jako Virtual CloneDrive, Deamon Tools či Alcohol 120 %.

7. Ověřování stažených souborů. Microsoft možná rozšíří technologii StartScreen filtru, původně uvedenou spolu s Internet Explorerem, na celý ekosystém Windows 8. Při stahování souborů z internetu tak má být ověřeno, zda se nejedná o potenciálně škodlivý soubor a uživatel v takovém případě bude před stažením varován.

8. Barevnější Aero. Sice se nejedná o nějakou převratnou novinku, ale podle všeho by Aero ve Windows 8 mělo disponovat možností měnit barvy rozhraní podle obrázků, které jsou používány na pozadí pracovní plochy. Pro Windows 7 existuje podobná aplikace s názvem Aura.