Hlavní navigace

Windows 8 přijdou již příští rok, Microsoft slibuje řadu novinek

Microsoft konečně oficiálně potvrdil datum uvedení nové verze svého operačního systému označovaného jako Windows 8.
Martin Noska 25. 5. 2011

Sdílet

O uvedení nového OS v roce 2012, tedy tři roky po uvedení Windows 7, se spekulovalo již delší dobu, nicméně až nyní byl termín definitivně potvrzen Stevem Ballmerem v proslovu určeném softwarovým vývojářům v Tokiu. Ballmer slibuje celou řadu nových funkcí, včetně podpory tabletů a dalších počítačů různých formátů. Microsoft také pro nový operační systém poprvé oficiálně použil označení Windows 8, které bylo dosud používáno jen neoficiálně.

Nová verze Windows by měla mít výrazně přepracované uživatelské rozhraní a bude podporovat i nízkoenergetické procesory ARM, od čehož si Microsoft slibuje možnost většího prosazení na trhu s tablety. I přes úspěch Windows 7, kterých by se jen letos mělo prodat 350 milionů kopií, jsou totiž tablety oblastí, v níž se operačnímu systému navrženému primárně pro klasické počítače, příliš nedaří.

Právě v souvislosti s verzí Windows 8 pro procesory ARM vypukla minulý týden slovní přestřelka mezi Microsoftem a Intelem. Zástupci Intelu tvrdili, že Microsoft uvolní nejméně čtyři verze Windows 8 pro čipy ARM, ale nebude na nich možné provozovat stávající x86 aplikace. Důvodem má být výrazná odlišnost v architektuře, která podle Intelu nutně přinese nekompatibilitu, která bude muset být řešena pomocí emulátoru. Ten podle zástupců společnosti Intel budou muset přinést třetí strany, pokud tak neučiní Microsoft sám. Naopak Microsoft se proti těmto komentářům ostře ohradil a tvrdí, že žádné potíže s kompatibilitou aplikací ve Windows 8 běžících na čipech ARM nebudou. Více viz článek Microsoft pobouřily řeči Intelu o Windows 8.