Hlavní navigace

Windows 8 přinesou serverové virtualizační technologie

V další verzi desktopového operačního systému od Microsoftu, kódově nazvaném Windows 8, bude možné přímo spouštět jiné systémy ve virtualizovaných kontejnerech.
Filip Brůcha 9. 9. 2011

Sdílet

Až dosud bylo možné používat virtualizační software Hyper-V od Microsoftu pouze na přístrojích s operačním systémem Windows Server. Uživatelé, kteří chtěli spouštět virtualizované stroje například ve Windows 7, museli použít software třetích stran, ať už třeba Oracle Virtual Box nebo VMware Workstation. Při vývoji Windows 8 se proto Microsoft zaměřil právě na to, aby bylo možné Hyper-V používat také na desktopových systémech.

Microsoft vidí v této nové funkcionalitě cestu, jak systém zatraktivnit vývojářům a administrátorům. Vývojářům umožní testovat jejich programy ve virtutálním prostředí, aniž by se museli bát zhroucení vlastního systému. „Administrátoři zase mohou standardizovat jejich infrastrukturu virtuálních strojů na Hyper-V,“ plánuje Microsoft. Virtualizační nástroje budou fungovat pouze na 64bitových x86 systémech. V samotném hostujícím softwaru ale bude možné spouštět i 32bitové aplikace a operační systémy. Počítač s 4 GB RAM může najednou hostit až 4 virtuální stroje. Pro spouštění více strojů již bude uživatel potřebovat více paměti.

Hyper-V nabídne desktopovým uživatelům funkce, které byly dlouhou dobu přístupné pouze jejich serverovým protějškům. Budou moci přesouvat virtuální stroj z jednoho disku na druhý bez přerušení nebo používat nástroj Remote Desktop Connection pro zobrazení virtuálního stroje na více obrazovek. Na druhou stranu některé Windows funkce nemusí ve virtualizovaném prostředí fungovat vůbec. Patří mezi ně například BitLocker nebo všechny aplikace používající GPU (Graphics Processing Unit) pro zpracování dat.