Hlavní navigace

Windows 8 pro PC i tablety se začne prodávat v říjnu

10. 7. 2012

Sdílet

 Autor:
Čerstvé oznámení týkající se očekávaného příchodu nového operačního systému zaznělo ze společnosti Microsoft. Windows 8 půjdou z vývoje do masové výroby již na začátku srpna.

Prodej firma spustí oficiálně na konci října, kdy se pro zákazníky stanou dostupné také aktualizace a kdy začnou partnerští prodejci hardwaru nabízet PC, tablety a další zařízení už s novým operačním systémem.

Informace o zahájení sériové výroby tlumočila na pondělní konferenci v Torontu přímo finanční ředitelka Microsoftu Tami Rellerová, která zároveň vede firemní marketing. Konkrétně uvedený krok znamená, že firma dokončila proces certifikace softwaru a že jej může poslat světovým výrobcům, jako jsou Hewlett-Packard, Dell nebo Lenovo, aby jej mohli začít nasazovat do nových počítačů.

Původně se předpokládalo, že start výroby oznámí Microsoft na konferenci Global eXchange (MGX), která proběhne od 17. do 20. července v americké Atlantě.

Konference MGX se každoročně řadí mezi velké událostí výpočetního průmyslu. Setkávají se zde vedoucí pracovníci, obchodníci i manažeři produktů, aby se dozvěděli o chystaných novinkách na následující fiskální rok. Microsoft zmíněnou konferenci využil v roce 2009 k oznámení, že spustí  výrobu operačního systému Windows 7.

Dále vyšlo najevo, že vybrané podniky již s Microsoftem podepsaly patřičné licenční smlouvy, aby dostaly Windows 8 dříve než široká veřejnost. „Firemní zákazníci dostanou kompletní přístup k novému operačnímu systému už v srpnu,“ řekla Rellerová.

Pravděpodobně se počítá, že ve stejné době se otevře pro účely Windows 8 volné internetové portály pro vývojáře a softwarové specialisty – MSDN a TechNet. Podle slov, která mluvčí Microsoftu Brandon LeBlanc zveřejnil na blogu, se dostane nový operační systém do konvertibilních přístrojů, které v sobě kombinují prvky notebooků a tabletů a dokážou se transformovat z jedno do druhého.

Microsoft navíc v následující době přijde s novým tabletem. Ten společnost odhalila na konci minulého měsíce.

Firma zatím ale nestanovila přesný harmonogram na příchod Windows RT, tedy verze Windows 8 určené pro zařízení fungující na platformě ARM. Podle dostupných informací lze počítat, že Windows RT budou uvedeny ve stejné době jako Windows 8.

Do stádia úvah spadá i datum, kdy Microsoft nabídne možnost upgradu na nejnovější verzi svého operačního systému. Minulý týden firma oznámila, že možnost upgradu na Windows 8 nabídne všem stávajícím zákazníkům jakékoli verze (tedy i OEM) Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7. Cena by měla být v počátečním období poměrně příznivá – 40 dolarů (přibližně 830 korun). Microsoft se k tomuto pro něj nezvyklému kroku rozhodl pravděpodobně pro to, aby nová verze systému získala hned od začátku velký počet aktivních uživatelů. Platnost této zvýhodněné nabídky by měla skončit údajně v lednu příštího roku.

Windows 8 se každopádně stal podle oficiálních informací Rellerové nejtestovanějším systémem v historii společnosti Microsoft.