Hlavní navigace

Windows 8 pro tablety: Co všechno už víme?

13. 2. 2012

Sdílet

 Autor:
Microsoft v tomto týdnu odhalil pár dalších detailů o připravovaném operačním systému Windows 8, který se mimo jiné dostane také na tabletové počítače. Nastala proto vhodná doba pro shrnutí všech známých faktů.

Přesně na poslední únorový den, kdy se v Barceloně uskuteční tradiční veletrh Mobile World Congress, si Microsoft naplánoval veřejné uvedení ukázkové verze Windows 8 pro spotřebitele. Finální verze nového operačního systému by se pak v prvních zařízeních mohla objevit někdy v druhé polovině tohoto roku, a to nejen na PC, ale také v tabletech, na jejichž vlně popularity by se Microsoft jistě rád svezl. Co všechno už o tabletových Windows vlastně víme?

Hardware
Certifikační požadavky Microsoftu jsou celkem jasné. Každý tablet s Windows 8 musí být vybaven pěti základními hardwarovými tlačítky: jedním pro zapnutí přístroje, dvěma pro ovládání hlasitosti, dalším pro zámek proti otočení displeje a nakonec také klávesou Windows. Tablet by měl dále nabídnout alespoň 10 GB úložného prostoru, kameru HD 720p a podporu minimálního rozlišení displeje 1024x768 pixelů. V hardwarových požadavcích se Microsoft ještě zmiňuje o snímači okolního světla (pravděpodobně kvůli automatickému nastavení jasu), magnetometru, akcelerometru a gyroskopu.

Windows on ARM
První vlna tabletů s Windows 8 zřejmě poběží na nízkoenergetických procesorech architektury ARM. Obecně se totiž očekává, že díky nim budou tyto tablety moci lépe konkurovat iPadům od Applu – cenou, designem i výdrží baterie. Microsoft dal Windows 8 pro ARMové čipy vlastní název – Windows on ARM, zkráceně WOA. Uzavřel přitom exkluzivní smlouvy na výrobu procesorů se společnostmi NVIDIA, Qualcomm a Texas Instruments. Ve hře stále ale zůstává i architektura x86 a s ní i Intel s AMD, kteří již pracují na vlastní platformě pro tablety s Windows.

Windows Store
Windows 8 budou mít vlastní obchod s aplikacemi. Podle Microsoftu má zajistit, že aplikace stavěné pro rozhraní Metro budou lépe chráněné proti malwaru a jiným nešvarům. Především však pro uživatele půjde o jednoduchý způsob, jak najít aplikace kompatibilní s rozhraním Metro. Na rozdíl od konkurečního App Store pro iOS chce Microsoft ve svém obchodě nabízet i zku3ebn9 verze aplikací, které mohou být omezené časově nebo funkčností.

Office 15
Již v základní výbavě Windows 8 pro zařízení s procesory ARM bude zahrnuta nová verze sady kancelářských aplikací Office, která zatím nese kódové označení Office 15. Microsoft je chce dostat již do betaverze operačního systému, takže každý si bude moci brzy ověřit, jak se vývojářům podařilo optimalizovat Word, Excel, PowerPoint a OneNote pro tabletové počítače.

Byl pro vás článek přínosný?