Hlavní navigace

Windows 8 začíná ztrácet na dechu, jeho podíl klesá

3. 7. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Poprvé od svého uvedení v říjnu 2012 ztratil operační systém Windows 8 část tržního podílu a svým vývojem začíná připomínat Windows Vista.

Podle červnového měření společnosti Net Applications činil společný tržní podíl systémů Windows 8 a 8.1 12,5 %, což pro tuto platformu znamená pokles o desetinu procentního bodu oproti minulému měsíci. Přestože se podíl Windows 8 počátkem tohoto roku na dva měsíce zastavil, červnová ztráta je pro systém vůbec první od října 2012, kdy byl uveden na trh.

V rámci všech počítačů s některou z verzí systému Windows používalo nejnovější verzi 13,7 % z nich. Rozdíl oproti celkovým výsledkům je způsobem 91,5% podílem celé platformy od Microsoftu.

Podle Net Applications červnový pokles nemusí nutně znamenat, že systém Windows 8 přišel o větší množství uživatelů. Jako pravděpodobnější vysvětlení se prý nabízí velký přírůstek nových zařízení s jiným operačním systémem.

Windows 8 svým vývojem na druhou stranu začínají připomínat někdejší vývoj Windows Vista. Tento systém běžel dva roky po svém uvedení na trh asi na 12,8 % všech počítačů a na 13,5 % zařízení v rámci Windows. Druhé číslo je více vypovídající, protože dominance Windows tehdy byla větší - systém od Microsoftu používalo 94,9 % uživatelů.

Zatímco Windows 8 o desetinu bodu přišly, Windows 7 si na své konto naopak připsaly půl procentního bodu a minulý měsíc tento systém uzavřel na 50,6 %. Pro Windows 7 jde tak již o čtvrtý růst v řadě. Zisky Windows 7 jsou pravděpodobně způsobeny tím, že firmy po ukončení podpory pro Windows XP přešly právě na „sedmičky“ a nikoliv na Windows 8. Svým růstem ve skutečnosti Windows 8 ještě překonávají.

Když už je řeč o Windows XP, jejich podíl v červnu činil 25,3 %. V rámci Windows pak 27,7 %.