Hlavní navigace

Windows Azure má velké ambice a zanechává velký dojem

20. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Cloud společnosti Microsoft překvapuje dobrým poměrem výkon/cena a integrací Windows i nástrojů open source.

Microsoft je známý svým vyčkáváním, možná až důsledným ignorováním probíhajících evolucí i revolucí, ale potom přijde okamžik, kdy provede obrat o 180 stupňů a zařadí úplně jinou rychlost.Takhle Microsoft si všiml cloudu a připustil si, že to s budoucností prodeje licencí na serverové edice Windows nevypadá nejlépe. V roce 2008 ohlásil Windows Azure, aplikační platformu využívající cloudu a datacentra Microsoftu k hostování a běhu aplikací. Komerčně dostupná byla o dva roky později.

Windows Azure

ICTZ23

ukázka sledování virtuálního serveru


Azure má velké ambice, nejde o jednoduché hostovací řešení, ale o komplex služeb a nástrojů snažící se o zjednodušení vývojářské a publikační práce. Zapomeňte na vytváření jednoduchých webů, za prvními slupkami panelů ovládacího rozhraní se skrývá nepřeberné možností od jednoho z dominantních výrobců programovacích nástrojů. Vedle běžných možností virtuálních strojů a databází naleznete virtuální sítě, nejrozličnější datové služby s minimálními nároky na integraci.

Výstavba mobilních služeb je značně zjednodušena, aplikace pro Windows Phone 8 je sice stále nutné vytvářet ve Visual Studiu, ale jejich rozšíření o možnosti ukládat data rovnou do datacenter Azure dostává programátor na stříbrném podnose. K dispozici je i možnost projektových souborů s Xcode pro aplikace pro iOS připojující se k vašim službám typu back-end na platformě Windows.

Služby Azure budou nenahraditelné pro ty, kdo jsou se svými řešeními vázáni na operačních systémech od MS. Naprostá většina cloudů nabízí pouze stroje s Linuxem či BSD, a ty zbývající nabízejí Windows jako dražší variantu, zatímco na Azure jsou Windows cenově rovnocenná s Linuxem.

Cenová dostupnost variant s Windows možná není tak velkým překvapením, zaskočí ale šíře podpory pro řešení open source. Do virtuálního stroje můžete nainstalovat některé nejpopulárnější linuxové distribuce, jako Ubuntu Server nebo OpenSuse. Stavět můžete na PHP, Node.js, Pythonu nebo Javě. Pokud například spustíte instanci Drupalu nebo WordPressu, Azure automaticky vygeneruje backend MySQL . K dispozici je Git a řada dalších vývojářských nástrojů.

Azure preferuje scénář platby za vyčerpané služby, cenová politika je nastavena tak, že se do bezplatného režimu vejde většina malých projektů. S tím, jak porostou na komplexnosti, velikosti databází nebo zatížení sítě, porostou i platby za ně. Pokud je například součástí vašeho projektu databáze MS SQL, za prvních 100 MB zaplatíte 5 dolarů, ale cena za MB rychle klesá a u 10 GB jste na 46 dolarech měsíčně. U přenesených dat vám dva dolary vystačí na cca 20 GB.

První zkušenosti s cenou a výkonem jsou pozitivní. Řada komentátorů spekuluje, že záhy přijde značné zvýšení těchto „zaváděcích“ cen, ale v tomto okamžiku jde zejména pro začínající vývojáře o výborně oceněné a vybavené řešení a je možné, že se Microsoftu podaří v této pro něj nové oblasti na léta dominovat.