Hlavní navigace

Windows Blue budou spíše přítěží nežli přínosem

28. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Častějším vydáváním aktualizací pro operační systém Windows 8 může Microsoft narazit u podnikových uživatelů.

„Roční vývojový cyklus je velmi neobvyklý a firmy si na něj budou jen těžko zvykat,“ varuje například analytik Forresteru Frank Gillett.

Microsoft v úterý potvrdil přípravu vylepšení pro Windows 8, o kterém se na internetu nejčastěji píše jako o Windows Blue. Společnost už ale neprozradila, kdy bude upgrade k dispozici, jestli počítá s průběžným uvolňováním testovacích verzí, nebo jestli si zákazníci za upgrade budou muset něco připlatit.

Většina analytiků nicméně věří, že Windows Blue půjdou do oběhu ještě během léta letošního roku. Jeden z možných scénářů vypadá tak, že Microsoft upgrade oficiálně představí koncem června na vývojářské konferenci BUILD.

Je pravděpodobné, že uvolněním Windows Blue přejde Microsoft na nový aktualizační cyklus, který vydávání upgradů oproti minulosti výrazně urychlí. Skvěle by to zapadalo do snahy Microsoftu o změnu způsobu, jakým je společnost veřejností vnímána.

Microsoft však s takovým přístupem může narazit u svých kmenových zákazníků, kterými jsou firemní a vládní organizace. O nich je známo, že jsou v tomto ohledu velmi konzervativní. Příliš časté aktualizace pro ně představují problém, protože jejich instalace vyžaduje podrobné testování kritické infrastruktury.

Podle Patricka Moorheada, hlavního analytika v Moor Insights & Strategy, je na zavádění nového aktualizačního cyklu příliš brzo. „Firmy ještě ani nezačaly s nasazováním Windows 8,“ upozorňuje Moorhead, podle kterého by bylo lepší s rychlejším cyklem počkat třeba až na Windows 9.

Také podle názoru jiných analytiků je s novým aktualizačním cyklem spojeno příliš mnoho neznámých. Jen těžko lze podle nich předpovídat, jak by se firmy na nový systém dokázaly adaptovat. „I kdyby tyto aktualizace byly bezplatné, firmy se nevyhnou nákladům spojeným s jejich nasazením,“ říká Michael Cherry z Directions on Microsoft.

Některé firmy si podle Cherryho mohou dovolit najmout pracovníky, kteří nebudou mít na starost nic jiného než hladký průběh instalací nových aktualizací. Ve většině firem se však o tuto činnost budou muset postarat stávající zaměstnanci, jejichž práce tak bude chybět někde jinde.

Celá myšlenka pak vůbec nebere v potaz, že firmám přechod na novou verzi operačního systému trvá déle než běžným spotřebitelům. Není pak výjimkou, že některé edice zcela vynechají, což byl případ Windows Vista – firmy přecházely z Windows XP přímo na Windows 7. To samé se může opakovat, pokud Microsoft přijde s další verzí Windows příliš brzo.