Hlavní navigace

Windows Blue: Jak si nepodřezat vlastní větev

 Autor: © James Niccolai - IDG
Premiéra Windows 8 je měsíc za námi a už se roztočila kola dohadů a nepotvrzených detailů o další generaci operačního systému Microsoftu. A možná to opět bude generace revoluční, nikoli evoluční.
zap 1. 12. 2012

Sdílet

Pokud se potvrdí třeba jen část informací šeptaných tichými stíny v serverovnách, můžeme nová Windows 9 očekávat v létě 2013 pod názvem Windows Blue. Nový systém by měl přinést další radikální změny platformy, kterou měla zásadně změnit již verze Windows 8.

Častější vydání znamenají nižší ceny
Není jisté, zda Windows Blue budou servisní, funkční balíček nebo něco zcela jiného, ale oba zdroje současné šeptandy, ZDNET a The Verge, tvrdí, že budou počátkem nové éry uvolňování nových verzí operačního systému společnosti Microsoft – a to tempem jednou ročně. Tedy, obdobně jako politika Apple, která již dlouho preferuje každoroční, ale levnější aktualizace svých produktů.

Pokud je pravda, že se Microsoft bude snažit nabízet Windows Blue dokonce pod cenami Apple, které se pohybují mezi 20 a 25 dolary, bude to znamenat zásadní změnu cenové politiky pro Windows dosud typicky nabízené v kategorii 100+. Windows Blue mají přinést zjednodušení práce vývojářů díky sjednocení SDK mezi verzí systému pro desktopy, telefony a tablety. Mělo by tedy být v zájmu Microsoftu přesvědčit k přechodu co nejvíce uživatelů Windows 8 a nastartovat tak explozivní růst unifikovaného ekosystému Windows. Naopak, přestřelená cena systému, který bude uživatelům vnucován na stůl pouhý rok po premiéře Windows 8, by mohla znamenat marketingovou katastrofu, a to i přesto, že se dnes mohou uživatelé stahovat upgrade na Windows 8 za dříve nepředstavitelných 40 dolarů.

Častější vydání znamenají více funkcí
Rychlejší tempo uvolňování verzí Windows samozřejmě může posílit image Microsoftu jako inovativní společnosti, díky možnosti uvádět nové funkce častěji než při současném přibližně tříletém inovačním cyklu Windows. Tři roky v současném technologickém světě je ekvivalent trvání doby ledové, pro ilustraci – když se objevila Windows 7, nebylo ještě o prvním iPadu ani tuchy.

Častější aktualizace způsobí, že změny budou nezbytně pozvolnější a méně radikální, což by mělo usnadnit jejich přijímání uživatelskou komunitou a zejména velkými společnostmi.

Samozřejmě takový plán vzbuzuje jisté pochyby, zejména o schopnosti Microsoftu se přizpůsobit takovému tempu inovací.

Windows Blue: vývojářské OK či KO?
Jednotné SDK by mohlo standardizovat a dále výrazně zjednodušit vývoj softwaru pro desktopy i telefony s novými Windows. Vzhledem k tomu, že Microsoft má plně pod kontrolou svůj nový aplikační ekosystém, který vznikl s Windows 8, neměla by hrozit taková fragmentace platformy, jaká je každodenní realitou vývojářů pro Android. Samozřejmě, v ještě lepší pozici tady zůstává Apple, který plně kontroluje i hardwarovou formu své platformy.

Unifikace vývoje pro desktopy a telefony by si mohla získat vývojáře, kteří zatím zrovna neprojevili nadšení nad nekonzistentním vývojem pro Windows Phone 7, 8 a Windows RT.

Budoucnost poměrně záhy ukáže. Nelze vyloučit, že s nedávným náhlým odchodem hlavy divize Windows Stefana Sinofského jsou již všechny tyto plány u ledu v obrovských technologických trezorech Microsoftu.

Na druhou stranu, pokud stále platí praxí tolik prověřené pozorování, že u Microsoftu byl každý druhý operační systém takovou malou katastrofou (stačí si vybavit a přiřadit pořadová čísla pro Windows 95, Windows Me a Vista), tak po chvíli počítání to pro Windows Blue nevypadá vůbec špatně.