Hlavní navigace

Windows: Ke spuštění ballot screenu dojde začátkem března

21. 2. 2010

Sdílet

Microsoft hodlá v příštím týdnu spustit počáteční distribuci tzv. ballot screenu prvním evropským uživatelům. K oficiálnímu uvolnění pak dojde v první březnový den.
Filip Brůcha 21. 2. 2010

Microsoft bude ballot screen nabízet svým uživatelům prostřednictvím aktualizační služby Windows Update. „Pro Evropu počítáme se spuštěním distribuce updatu od 1. března“ uvedl Dave Heiner, viceprezident společnosti. Microsoft tak splní požadavek Evropské komise, která mu na uvolnění ballot screenu dala čas do 17. března.

Distribuce updatu bude probíhat v několika fázích. Již v příštím týdnu si ho například budou moci přednostně stáhnout zájemci z Belgie, Francie a Velké Británie. Rozdíl bude i v označení samotného updatu. Zatímco uživatelům operačního systému Windows XP bude nabízen jako „vysoce prioritní“ nebezpečnostní aktualizace, pro majitele Windows Vista a 7 ponese pouze označení „důležitý“. Do počítače s aktivovanou službou Windows Update se aktualizace stáhne a nainstaluje automaticky. Uživatel s odlišným nastavením však bude moci update odmítnout.

Ballot screen je výsledným kompromisem mezi Microsoftem a Evropskou komisí. Ta jej (na popud norské společnosti Opera Software) vyšetřovala v souvislosti s možným porušováním hospodářské soutěže. Šlo především o to, že Microsoft prohlížeč Internet Explorer vázal na svoje operační systémy Windows a uživateli přímo nenabízel žádnou alternativu. To se má díky nové obrazovce změnit. Uživatel dostane na výběr z pěti nejpoužívanějších prohlížečů. Kromě IE půjde o Firefox, Chrome, Operu a Safari.

Na konečné podobě ballot screenu se všechny strany dlouhou dobu nemohli shodnout. Společnosti Opera Software například vadil systém, kterým by mělo dojít k seřazení jednotlivých prohlížečů. Neujal se abecední systém ani seřazení podle tržního podílu. Seznam prohlížečů tak nakonec bude uspořádán nahodile.

Podle posledních údajů irské web-metrické společnosti StatCounter v současné době IE v Evropě disponuje 45,5% tržním podílem a stále se tak drží na první pozici. Tu však již nemá tak jistou jako kdysi. Rychle se na něj dotahuje Firefox s 39,2 %. Prohlížeč Chrome od Googlu pak představuje 6,3 % a na čtvrté pozici se drží Opera s 4,3 %. Přehledný graf s vývojem podílu jednotlivých prohlížečů na evropském kontinentě najdete na adrese: http://gs.statcounter.com/#browser-eu-monthly-200901-201002