Hlavní navigace

Windows na tabletech slibují experti zářnou budoucnost

14. 3. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © rasstock
Analytická společnost IDC v nové studii předpovídá, že Microsoft díky operačnímu systému Windows 10 získá v dalších pěti letech o poznání větší podíl na trhu s tablety.

Z nové studie IDC vyplývá, že korporace si v příštích několika letech oblíbí zařízení 2 v 1 s operačním systémem Windows 10 - běžní uživatelé však o ně příliš velký zájem mít nebudou.

„Mnoho výrobců počítačů, především Acer a Asus, se v oblasti 2 v 1 velmi činí. A odtud bude pramenit růst Windows,“ uvedl Jitesh Ubrani z IDC.

Nejviditelnějším a nejspíše i nejlépe prodávaným zařízením typu 2 v 1 je Surface Pro 3 od Microsoftu, který americký gigant nabízí jako „náhražku laptopu“ (i když klávesnici k zařízení je třeba dokoupit za 129 dolarů). Narozdíl od konkurenční analytické společnosti Gartner IDC započítává zařízení typu 2 v 1 mezi tablety a nezařazuje je do kategorie PC.

Podle nejnovějších odhadů IDC OEM (original equipment manufacturer) prodají v tomto roce 16,3 milionů kusů tabletů a zařízení typu 2 v 1 s Windows, což bude o 41 % více, než v předchozím roce. Operační systém Windows díky tomu mezi tablety získá 7% podíl na trhu.

V roce 2019 pak má operační systém Microsoftu na tabletech ovládat 14,1 % trhu. Prodej iPadů mezitím v tomto roce klesne o 5 % a v roce 2019 Apple podle odhadů IDC prodá asi stejný počet iPadů, jako letos.

Cloud22

Ubrani si není jistý, zda Windows 10, které se mají na trhu objevit na podzim, dokáží přetáhnout běžné uživatele od konkurenčního Androidu a iOS.

„Nemyslím si, že Windows 10 na tabletech budou hrát u běžných uživatelů velkou roli,“ uvedl Ubrani. A iPad? Jeho prodeje se v příštích pěti letech podle IDC zastaví na 60 milionech prodaných kusech za rok. Tržby tedy nebudou růst ani klesat a nijak to prý nezmění ani větší 12palcový iPad.