Hlavní navigace

Windows Phone 7.5 Mango přichází, některé novinky zklamou

28. 9. 2011

Sdílet

 Autor: © arrow - Fotolia.com
Společnost Microsoft informovala, že ve spolupráci s mobilními operátory začala majitelům smartphonů s platformou Windows Phone distribuovat novou aktualizaci Mango.

Aktualizace Mango slibuje přinést kolem 500 změn, mezi které patří například podpora multitaskingu pro aplikace třetích stran (i když jen v omezené podobě, kdy jsou aplikace na pozadí hibernovány a navíc jich takto může „běžet“ nejvýše pět současně), novou verzi mobilního browseru Internet Explorer 9 s podporou HTML5 a pro české uživatele bude patřit mezi hlavní vylepšení konečně podpora češtiny a také dostupnost internetového obchodu Microsoftu Marketplace s aplikacemi pro Windows Phone. Zde je k dispozici zhruba 30 000 aplikací, včetně 80 od tuzemských výrobců. Podnikoví uživatelé se ale nedočkají například požadované podpory VPN (více viz článek Windows Phone 7 Mango stále postrádá VPN), nad čímž někteří ze zájemců neskrývají svoje zklamání.

Spolu s uvedením aktualizace Windows Phone Mango, označované též jako Windows Phone 7.5, se také očekává představení nových modelů smartphonů od velkých výrobců, které mají přinést nové funkce, jako třeba sdílení mobilního připojení k internetu přes Wi-Fi (tzv. tethering). Trh také netrpělivě očekává uvedení smartphonu od Nokie s platformou Microsoftu.

René Keyzlar, manažer pro mobilní řešení Microsoftu, k tomu říká, že distribuce aktualizace Windows Phone 7 bude probíhat postupně a měla by být dokončena do konce října. Microsoft zjevně po stále nezapomenutých potížích s aktualizací smartphonů Samsungu začátkem letošního roku, která vyřadila tyto přístroje zcela z provozu, chce postupovat opatrně, aby měl čas při případných potížích distribuci aktulizace Mango zastavit. Pomalá distribuce ovšem může vést k uvedení neoficiálních aktualizačních nástrojů, jako se tomu stalo již dříve, které pak dostupnost updatu Windows Phone vynutí ihned. O dostupnosti aktualizace má být uživatel informován na displeji svého smartphonu a následně provede její stažení a instalaci připojením k PC se softwarem Zune.

Co se týká zmíněné podpory češtiny, ta s sebou přináší určité nedostatky, protože plně české prostředí má být k dispozici jen u nových přístrojů a u těch dosavadních přibude jen možnost používat k psaní českou klávesnici. Kompletně v češtině je pak nově alespoň synchronizační aplikace Zune.

Microsoft ve Windows Phone 7 Mango také přichází s integrací sociálních sítí Twitter a LinkedIn, dále přidal třeba podporu pro službu SkyDrive pro vzdálený přístup k dokumentům z cloudu či vylepšil možnosti GPS navigace.