Hlavní navigace

Windows Phone 7 Mango stále postrádá VPN

I když se Microsoft snažil aktualizaci platformy Windows Phone co nejvíc zatraktivnit novými funkcemi, nepochopitelně v ní opomenul podporu VPN.
Martin Noska 27. 9. 2011

Sdílet

Někteří komentátoři označují chybějící podporu VPN (Virtual Private Network) za zásadní hendikep, zejména pro podnikové uživatele. Bez něj totiž pro mnohé zájemce ztrácejí smartphony s platformou Microsoftu na atraktivitě a řada z nich proto nakonec pravděpodobně kvůli této funkci sáhne ke konkurenčnímu přístroji, jako je třeba iPhone 4.

Microsoft navrhl zabezpečené vzdálené připojení k firemním systémům (jako třeba Exchange) v aktualizaci Mango s využitím technologie RPC přes HTTPS. Tím lze vytvořit šifrovaný tuner pro přenos dat mezi smartphonem s Windows Phone a Exchange, ale řada firem RPC přes HTTPS nepodporuje a navíc tato technologie není ani tolik rozšířená a podporovaná aplikacemi.

To, že VPN uživatelům Windows Phone 7 chybí, potvrzují i reakce na fóru podpory Microsoftu, kde řada uživatelů tvrdí, že je pro ně VPN klíčové a žádají Microsoft o přidání jeho podpory. Nicméně pokud se tak stane, nebude to v aktuální verzi Mango a pro mnohé komentátory je přístup Microsoftu nepochopitelný.

Náš americký kolega Tony Bradley k tomu říká, že díky tomu je Mango rozporuplné. Sice přináší operační systém Windows Phone 7 na novou úroveň a zvyšuje jeho konkurenceschopnost, ale jen pro koncové uživatele. Podnikoví zájemci budou spíše zklamaní a buď budou s koupí smartphonu s platformou Microsoftu v lepším případě čekat na další aktualizaci, pokud ta již VPN přinese, a nebo si vyberou přístroj od konkurence, který jim požadovanou funkcionalitu nabídne. Také další nová funkce, multitasking, má určité limity, které řadu uživatelů nepotěší - více o ní najdete v článku Windows Phone 7 Mango nabízí jen omezený multitasking.