Hlavní navigace

Windows Phone 8.0 půjde upgradovat na 8.1

10. 1. 2014

Sdílet

 Autor:
Microsoft oznámil, že Windows Phone 8.1, jež budou pravděpodobně vydány na jaře, budou zpětně kompatibilní s Windows Phone 8.0.

Microsoft tak pro americký ComputerWorld vyvrátil dřívější domněnky některých expertů, podle nichž kompatibilita mezi oběma verzemi neměla být zajištěna. Díky zpětné kompatibilitě chytré mobilní telefony s Windows Phone 8.0 budou schopné fungovat i na nové verzi (za předpokladu, že ji daný operátor svým zákazníkům zpřístupní). „Návaznost mezi verzemi nebude fungovat stejně jako mezi Windows Phone 7 a Windows Phone 8,“ uvedl ředitel pro PR Windows Phone Greg Sullivan tento týden na výstavě CSE pro ComputerWorld.

Uživatelé zařízení s Windows Phone 7 byli minulý rok nespokojeni s tím, že nemohli svá zařízení po vydání Windows Phone 8 na tento operační systém upgradovat. Sullivan uvedl, že na rozdíl od Windows Phone 7 je WP8 „výkonný OS“, který upgrady může podporovat. Na konci října představitelé tří velkých společností, kteří pracují s Windows Phone, pro ComputerWorld uvedli, že se bojí nemožnosti upgradu chytrých telefonů s Windows Phone 8 na novější verzi 8.1. Své úvahy tehdy zakládali na tom, že smartphony s Windows Phone 8 od Nokie, Samsungu a jiných výrobců jsou značně zlevňovány a prodává se jich poměrně málo.

Microsoft tehdy nechtěl své plány týkající se upgradování komentovat, i když Nokia uvedla, že Lumia 1020 a Lumia 520 budou schopné na verzi 8.1 přejít. Americký gigant zatím neoznámil, kdy vydá verzi 8.1, avšak analytici věří, že to bude na jaře.

Microsoft je v současné době ve finální fázi akvizice klíčových divizí finské společnosti Nokia a je připraven pod touto značkou i nadále vyrábět smartphony. „Budeme mít licenci na jméno Nokia,“ uvedl Sullivan. Očekává se, že Microsoft bude pokračovat v zaměření Nokie na smartphony s kvalitními fotoaparáty, jako je tomu například u Lumie 1020.

Poté, co Intel tento týden představil nový procesor pro tablety a počítače, který je plně kompatibilní s Windows 8.1 i Androidem, Sullivan uvedl, že podpora duálního operačního systému samotným Microsoftem (na zařízeních Nokie) je nepravděpodobná. „Duální operační systém je pro uživatele příliš složitý,“ řekl Sullivan.

V návaznosti na nedávné zprávy, podle kterých Microsoft plánuje zredukovat počet operačních systémů, které nabízí, Sullivan dodal, že „je důležité podporovat oba operační systémy“, jak Windows RT 8.1 pro zařízení postavená na platformě ARM, tak Windows 8.1 pro zařízení na platformě od Intelu.