Hlavní navigace

Windows Phone převálcuje konkurenci, tvrdí analytici

 Autor:
Podle analytické firmy IDC bude mít operační systém společnosti Microsoft Windows Phone v roce 2015 druhý největší podíl na trhu smartphonů před systémem iOS od Applu.
Petr Šverák 1. 4. 2011

Sdílet

Tato předpověď, která předpokládá, že mobilní platforma Microsoftu bude na celosvětovém trhu se smartphony poražena jen Androidem, je založena na oznámení společnosti Nokia, která opustí Symbian a začne využívat Windows Phone 7.

"Až do uvedení Windows Phone 7 v loňském roce Microsoft stále ztrácel podíl na trhu, zatímco ostatní operační systémy přinášely nové a atraktivní funkce a možnosti," říká Ramon Llamas, vedoucí výzkumný analytik v oddělení Mobile Devices Technology and Trends ve společnosti IDC.

"Nové spojení sdružuje schopnosti hardwaru společnosti Nokia a lehce rozeznatelnou platformu Windows Phone. Očekáváme, že první zařízení vyjdou v roce 2012. V roce 2015 IDC předpokládá, že Windows Phone bude celosvětově číslo dvě mezi operačními systémy hned za Androidem," prozrazuje dále.

V roce 2015 IDC očekává, že Android bude mít 45,5procentní podíl na trhu smartphonů, což bude více než dvojnásobek 20,9 procent společnosti Microsoft. "Pro výrobce, kteří zvolili Android jako hlavní kámen své strategii pro smartphony, byl rok 2010 začátkem. Tento rok uvidíme korunovaci, jelikož tito výrobci rozšíří a prohloubí svá portfolia s cílem oslovit více zákazníků, zejména prvouživatele smartphonů," vysvětluje Llamas.

Operační systém iOS společnosti Apple bude v roce 2015 na třetím místě s 15,3 procenty, což je oproti dnešním 15,7 procentům slabý pokles, před BlackBerry firmy RIM se 13,7 procenty. Symbian dokonce bude podle společnosti IDC klesat, až se v roce 2015 zastaví na pouhých 0,2 procentech.

Podle zprávy společnosti IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker výrobci smartphonů v roce 2011 dodají více než 450 milionů zařízení oproti 303,4 milionů prodaných kusů v roce 2010.

IDC nakonec tvrdí, že trh se smartphony poroste v roce 2011 čtyřikrát rychleji než celkový trh s mobilními telefony.