Hlavní navigace

Windows Sandbox: Jednoduchý virtuální PC od Microsoftu - 1.díl

30. 8. 2019

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Ochraňte svůj počítač při testování podezřelých webů nebo nekalého softwaru.

Firma Microsoft pravděpodobně integrovala do svého Windows 10 May 2019 Update jednoduše se ovládající Windows Sandbox, který má sloužit jako bezpečné místo pro testování nedůvěryhodných aplikací. Nicméně Windows Sandbox se dá použít i k ledasčemu jinému. Ostatně Windows Sandbox a obecně sandboxing počítačových aplikací jako takových vám umožňuje vyzkoušet si „nástroj“, o němž máte podezření, že by mohl být malwarem, popřípadě web, jehož důvěryhodností si nejste právě jisti. Za normálních okolností se doporučuje držet se od takových věcí dále, nicméně díky Sandboxu si můžete dovolit být trochu odvážnější.

Windows Sandbox totiž vytváří bezpečná Windows ve Windows v podobě virtuálního počítače v podobě čerstvě nainstalované verze Windows 10. Tento virtuální počítač je nastaven tak, aby byl „odstíněn“ od skutečného počítače, na němž je nainstalován. Ve virtuálním počítači můžete bez obav spustit internetový prohlížeč a bezpečně surfovat na Internetu, stahovat aplikace, a dokonce i navštěvovat weby, na které byste jinak pravděpodobně vůbec nezavítali. Sandbox rovněž disponuje ještě jednou zajímavou funkcí: do virtuálního počítače můžete kopírovat soubory, a naopak můžete z virtuálního počítače kopírovat soubory do reálného počítače (samozřejmě jen tehdy, pokud jste si naprosto jisti, že jsou tyto soubory bezpečné).

Windows Sandbox rovněž můžete kdykoliv zavřít a pokud tak učiníte, pak vše, co tam zůstalo, zůstane zapomenuto. Když tedy nějaká podezřelá stránka zamoří virtuální počítač malwarem, pak stačí jedním klepnutím myši Sandbox vypnout a máte hotovo – instalace operačního systému Windows na vašem reálném počítači zůstane nedotčená. A až příště spustíte virtuální počítač Windows Sandbox, pak uvidíte, že se spustí původní čistá instalace Windows 10 bez jakékoliv stopy po malwaru.

Chcete-li používat virtuální počítač Windows Sandbox, pak pozitivní je i skutečnost, že si nemusíte kupovat další kopii tohoto operačního systému pro virtuální počítače – na reálném počítači ovšem budete muset mít Windows 10 Pro nebo Enterprise. Verze Home totiž Windows Sandbox nepodporuje.

Na níže uvedených řádcích jsme pro vás připravili vše, co budete potřebovat pro to, abyste mohli začít Windows Sandbox používat.

 

CS24

Pokračování

 

Byl pro vás článek přínosný?