Hlavní navigace

Windows Server 2012 nelze ignorovat

4. 1. 2013

Sdílet

 Autor:
Poslední verze serveru je napěchovaná funkcemi a přináší nové síťové možnosti, které možná pohnou zeměkoulí směrem k Windows 8.

Windows Server 2012, dříve označovaný jako Windows Server 8, je následník verze Windows 2008 R2 a je dostupný od konce minulého roku. Množstvím nových funkcí hodlá k upgradu motivovat všechny firmy, které své řešení postavily na předchozích verzích Windows Serveru. Vysoce hodnocen zřejmě ale bude především pro svou podporu architektury cloudu.

Microsoft začíná mluvit o platformě svých řešení jako o Cloud OS. Podle Satyi Nadelly, ředitele divize serverů, jde o koncept provázání Windows Serveru 2012, vývojových možnosti Visual Studia 2012 a cloudových služeb Windows Azure, každá komponenta je optimalizována s ohledem na možnost používání infrastruktur velkých datových center, která dnes představují kombinaci tradičních korporátních datacenter a privátních a veřejných cloudů.

Výsledkem by mělo být pružnější prostředí, které umožní navyšovat a snižovat kapacity prostředků dle potřeby a maximálně tak využít ekonomie veřejných cloudů. Změny budou transparentní pro koncové uživatele, prostředky se stanou dostupné bez ohledu na jejich umístění. A díky šíři možností, kde a jak mohou být hostovány, je na firmách, aby se rozhodly, která varianta je nejlepší pro který typ dat a aplikací.

Mimo Microsoft a jeho cloud Azure začínají Windows Server 2012 nabízet i další provozovatelé cloudových služeb. Například u Rackspace a Amazon Web Services si již dnes zákazníci mohou vybrat z více než 31 různých virtuálních bitových obrazů Serveru 2012.

Mezi silné stránky nového serveru patří například vylepšení prostředí příkazového řádku Microsoft PowerShell, jehož počet příkazů Microsoft rozšířil desetinásobně a umožnil ovládání prakticky každého aspektu systému z příkazového řádku. Nové sady zásad serveru umožňují dynamické řízení přístupu – například zablokují přístup k citlivým souborům ze vzdáleného přístupu či dokonce firemního notebooku v případě, že se připojuje z domácí sítě.

Storage Spaces využívají koncept známý pod označením „storage pool“ – úložná zařízení a média různých velikostí a typů vytvářejí společný úložný prostor, ve kterém jsou dle potřeby vytvářeny jednotlivé virtuální disky označované právě jako Storage Spaces. Ty mohou být alokovány, aniž by pro jejich cílovou kapacitu již byla dostupná plná úložná kapacita. Hyper-V Replica nabízí asynchronní replikaci virtuálních strojů mezi částmi sítě, při garantování požadované síťové prostupnosti pro běžný provoz. Změny se ale dotkly všech stránek serveru.

Vzhledem k ukončení podpory Windows XP v příštím roce plánuje řada společností letos přechod na jiný systém. Ty, které právě připravují přechod z Windows XP na Windows 7, možná nakonec zváží odlišnou strategii a Windows 8 právě díky Windows Serveru 2012 vezmou na milost. Kombinace Windows Serveru 2012 a klientů Windows 8 nabízí některé jedinečné funkce, například nativní podporu dotekového ovládání virtualizací spouštěných v tabletech. To se může stát zcela nezastupitelnou službou pro společnosti jdoucí směrem nové pracovní filozofie BYOD (bring your own device – používání vlastních zařízení zaměstnanců).