Hlavní navigace

Windows Server 8 rozšíří podporu datových úložišť

23. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Bude nabízet RDMA prostřednictvím technologií ethernet a InfiniBand. To by podle analytiků například mělo v podnikové infrastruktuře urychlit pravidelné úterní aktualizace.

Podle zástupců Microsoftu nová verze Windows pro servery oproti předchozím verzím výrazně rozšiřuje podporu datových úložišť. Systém bude podporovat Hyper-V a SQL Server s využitím protokolu pro síťové sdílení souborů Samba (SMB 2.2) včetně vzdálenému přístupu k paměti (RDMA) prostřednictvím síťových technologií ethernet a InfiniBand.


Nové možnosti síťového sdílení souborů umožňují infrastruktuře virtualizovaných serverů využít sdílená úložiště JBOD v síti podporující RDMA. Microsoft prozatím nabízí ovladače pro jeden 10Gb síťový adaptér od Intelu a jeden 10Gb a InfiniBand adaptér od Mellanoxu. RDMA umožňuje serverům vybaveného speciálním síťovým adaptérem přistupovat k paměti jiných serverů mimo operační systém, což zrychluje průtok dat a nízkou latenci serverů v rámci jednoho clusteru.


Jim Pinkerton ze skupiny vývoje souborových serverů společnosti Microsoft přirovnal možnosti využití RDMA pomocí rychlého síťového připojení k síti propojené pomocí optických vláken. V té totiž také síťový adaptér přebírá část práce od procesoru a pomáhá urychlit přenos dat v síti.


SMB 2.2 podporuje funkci více kanálů, díky které je možno využít více síťových adaptérů současně. Například během testů SQL Serveru propojeného pomocí čtyř 10Gb linek dosáhli výzkumníci přenosové kapacity 6,5 GB/s a 280 tisíc I/O operací za sekundu při použití 8kB bloků.


Windows Server 8 bude také vybaven funkcí Live Migration, která umožní správcům přesouvat kopie virtuálních serverů mezi různými datovými úložišti bez nutnosti tento virtuální server vypnout. Tato funkce se hodí například při přesunu serverů z poškozeného datového úložiště nebo při přechodu na jinou technologii NAS. Podle Pinkertona to umožní jednodušší aktualizace systému. Během pravidelných úterních aktualizací mohou být všechny virtuální servery přesunuty z jednoho serveru na ostatní. Na volném serveru bude možno provést aktualizace a po restartu stejný proces opakovat i pro ostatní reálné servery.

ICTS23


Další funkcí je možnost vytvoření binární kopie dat, při které dojde k vyhledání všech chyb datového úložiště. Potom bude možno snadněji provést opravy systému souborů tak, aby se tyto akce nedotkly provozu virtuálních serverů.


Microsoft chystá uvedení ukázkové verze nového systému pro severy současně se systémem pro osobní počítače. Již brzy si jej tedy budou moci všichni vyzkoušet.