Hlavní navigace

Windows Server 8 se budou inspirovat také u Linuxu

 Autor:
Microsoft chce novou verzí zlepšit modifikovatelnost svého serverového operačního systému. Zjednodušit se má přidávání serverových rolí i celková administrace.
Filip Brůcha 25. 3. 2012

Sdílet

Operační systém Windows Server se od svých konkurentů vždy velmi lišil. Vypadal stejně jako desktopová verze systému a obsahoval desítky funkcí, o které vlastně nikdo ani nestál. Někdo by sice mohl tvrdit, že nadbytek nástrojů není nikdy na škodu. Některé z nich však mohou například obsahovat vážnou zranitelnost a stejně tak nikoho určitě nepotěší, když musí restartovat počítač kvůli aktualizaci softwaru, který vůbec nepoužívá.

S příchodem nové verze Windows Server 8 se má vše od základů změnit. Systém, který je aktuálně dostupný ve verzi beta, bude mít vylepšené jádro, díky kterému bude možné selektivně přidávat a odebírat jednotlivé komponenty, takže uživatelé budou moci používat jen to, co skutečně potřebují, podobně jako třeba v Linuxu.

O novém přístupu se na svém blogu v tomto týdnu rozepsal David Cross, který má ve skupině Windows Server na starosti partnerský program. Vyzdvihl především možnosti využití instalace Windows Server 8 Server Core při budování efektivnějších cloudových služeb. Microsoft strávil celý rok rozhovory s odborníky na cloudová řešení, aby zjistil, jak nejlépe Windows Server přizpůsobit jejich požadavkům. Optimalizované servery obsahující specializované funkce a zanechávající minimum ekologických stop byly jednou z hlavních představ oslovených expertů.

Server Core, umožňující instalaci očesaných serverových rolí, byla poprvé představena společně s Windows Server 2008. Vzhledem k malému počtu podporovaných rolí se však nedočkala širšího přijetí. Důvodem nezájmu o novou instalaci byl také nedostatek řídících nástrojů a nemožnost přizpůsobení konfigurace.

Windows Server 8 všechny výše uvedené problémy řeší a obsahuje jádro, které může být libovolně rozšiřováno o požadované služby. K dispozici je v současné době 14 serverových rolí, s kterými lze nakládat, jak uživatel uzná za vhodné. Patří mezi ně souborové systémy, tiskové a dokumentační služby, webový a DNS server. Podobně dostane uživatel na výběr i z několika různých grafických rozhraní. Namísto tradičního desktopu s Internet Explorerem tak může zvolit například základní rozhraní Minimal Server.

Jaké výhody tedy nový systém Windows Server 8 přinese? Především se zvýší jeho bezpečnost, protože uživatel se již nebude muset starat o velké množství nepoužívaných funkcí. S tím souvisí i menší počet restartů počítače při každé aktualizaci těchto služeb. Podniky navíc budou moci volně přidávat a odebírat serverové role bez nutnosti reinstalace systému.