Hlavní navigace

Windows skomírají, cloud Microsoftu vzkvétá

7. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Jak se zdá, tak Microsoft hodlá v přepracovaných Windows 8 ubrat na inovacích uživatelského rozhraní, současně nepochybně nabírá tempo v přechodu na cloudově orientovanou realitu.

Podle poměrně spolehlivých zdrojů Microsoft finalizoval návrh uživatelského rozhraní Windows 8, přesněji v blížící se verzi označované jako Threshhold (anglicky práh). Dvě verze Threshholdu by se měly opět vrátit k tradičnějšímu pojetí rozhraní, tak jak ho známe z Windows 7 a starších verzí, zatímco varianta, pravděpodobně určená pro tablety, si zachová vzhled Windows RT. Uživatele nepochybně potěší zprávy, že se opět setkají s nabídkou Start a aplikace pro rozhraní Modern bude možné spouštět na klasickém ploše Windows.

Dnes málokdo pochybuje, že Windows 8 se podílely na poklesu prodejů PC. Dokonce i v samotném Microsoftu došlo k něčemu, co lze jen s mírnou nadsázkou nazvat pogromem, v nedávné době odešla celá řada významných postav pracujících na Windows 8, ale současně nepochybně spojená s úspěchy minulosti, jakými byly Windows 7 či každý Microsoft Office.

Nelze ovšem přehlédnout, že bez ohledu na fiasko Windows 8 a šokující pokles prodejů PC akcie Microsoftu v roce 2013 vzrostly o ohromujících 34 procent. Jak se zdá, tak investoři pevně věří v nepočítačovou budoucnost Microsoftu, konkrétně tu cloudovou. Je nepochybné, že Microsft již dnes pokrývá všechny podstatné formy cloudových služeb – SaaS, PaaS i IaaS.

Windows Azure začaly jako PaaS postavená na platformě .NET, ale velmi rychle začala podporovat javu, Ruby, Python, PHP a dokonce Node.js. Co se týče IaaS, společně s Windows Serverem nabízí Azure Linux, MySQL, Hadoop a všechny hlavní databáze NoSQL. Co je nejdůležitější, Microsoft dnes nabízí takové řešení, že zákazníci mohou používat Azure jako bezešvé rozšíření své vlastní lokální infrastruktury a jeho hlavním problémem je, jak jednoduše prezentovat ohromující množství produktů a parametrů svým uživatelům.

Očividně sázka Microsoftu na cloud vychází, jeho průběžné oznamované nové funkce Azure jsou nepochybně zajímavé. Office 365 sice cloudové prvky pouze obsahuje, nelze jej označit za čistokrevný SaaS, ale přesto vygeneroval jednu miliardu dolarů zisku dříve, než jakýkoli jiný produkt v historii společnosti. Nepochybně se na tom podílelo i nastavení rozumně cenově příznivého obchodního modelu postaveného výhradně na předplatném. Je nepochybné , že Microsoft může a bude postupně všechna svá aplikační řešení nabízet v podobě SaaS a integrovat je s ostatními produkty na Azure.