Hlavní navigace

Windows Threshold sjednotí všechny platformy

Sdílet

 Autor: © IDGNS Boston
Microsoft se chystá ještě více sjednotit operační systém pro počítače, smartphony, tablety a herní konzole. Pravděpodobně v roce 2015, s uvedením Windows s kódovým označením Threshold. V současnosti se ovšem zaměřuje zejména na rozšíření svého mobilního systému Windows Phone.

Mobilní operační systém Windows Phone v poslední době získává na popularitě, ale úspěch, který slaví v Evropě a USA, je zastíněn problémy, kterým OS čelí v Číně. Windows Phone je stále na třetím místě hluboko pod svými konkurenty Android a iOS, přesto si však experti myslí, že bude díky odhodlání Microsoftu k další unifikaci získávat na síle. Pomoci by tomu mohly i plány Microsoftu na konvergování Windows Phone s OS Windows.

Podle zprávy Kantar Worldplanet CornTech, kterou v pondělí vydala společnost Kantar, měly smartphony s OS Windows Phone v USA koncem září podíl na trhu téměř 5 % a na největších pěti evropských trzích jejich podíl překročil dokonce 10 %, především díky levným zařízením, mezi která patří například Nokia Lumia 520.

Na čínském trhu má však podle zprávy Windows Phone podíl pouhých 3,5 %. Mezi nejoblíbenější telefony v Číně totiž patří levná zařízení s Androidem a výkonným hardwarem. Podle společnosti Sunnebo by se měl Microsoft spojit s některým z čínských výrobců, to se však kvůli nadcházející akvizici Nokie v dohledné době pravděpodobně nestane.
Úspěch, který platforma zaznamenala v Evropě, je však pravděpodobně pouze omezený a na prodeje v Číně nebo dalších zemích, jako v Rusku nebo Indii, vliv mít nebude.

„Převzetí Nokie by mohlo platformě v Evropě ublížit, pokud si Microsoft značku Nokia nenechá, což se pravděpodobně nestane,“ poznamenal Jack Gold, analytik z agentury J. Gold Associates. Podle J. P. Gowndera, analytika ze společnosti Forrester, v USA zůstává Windows Phone až záložní volbou po iPhonu a Androidu.

Windows Phone má stále problémy kvůli svému pozdnímu startu, na trhu se objevil až v roce 2010. „Windows Phone přišel příliš pozdě na trh plný nejnovějších a inovativních technologií,“ poznamenal Patrick Moorhead, analytik ze společnosti Moor Insights & Strategy. „Měli zpoždění s velkými displeji, 4G, čtyřjádrovými procesory i lepšími grafikami,“ pokračoval Moorhead. V současnosti je nejdůležitějším kritériem pro růst platformy rozhodnutí, na který trh se hodlá zaměřit. „Microsoft se potřebuje rozhodnout, zda se chce zaměřit na prémiovou hru, nebo zůstat středním, ale hodnotným hráčem,“ dodal Moorhead.

Současná verze Windows Phone 8.0 by měla získat aktualizaci na 8.1 během příštího jara, ovšem největší změny platformu čekají v roce 2015, až Microsoft vydá aktualizace pro Windows Phone, Windows a Xbox One, která prozatím nese označení „Threshold“. V jejím rámci budou všechny platformy sdílet mnoho společných prvků, identické však nebudou.

special_kyberutoky

Xbox One, Windows 8 a Windows Phone už nyní sdílí společné jádro. Ale Threshold by měl podporovat ještě větší podobnosti, aby držel představu „Jednoho Microsoftu,“ kterou představil odcházející generální ředitel společnosti Steve Ballmer v červnu.

Podle několika zpráv by také Microsoft mohl vytvořit hybridní OS Windows RT a Windows Phone, avšak analytici doufají, že Windows RT nakonec odumře, vzhledem k ubohému výkonu, který po svém startu předvedl.