Hlavní navigace

Windows XP: do kdy budou v prodeji?

Společnost Microsoft tento týden potvrdila domněnky mnoha analytiků o prodloužení prodeje Windows XP. Posun data odchodu z trhu se ovšem nejedná všech typů počítačů, ale pouze levných notebooků typu Asus Eee PC. Je šance, že bude posunuto také datum ukončení prodeje i pro běžná PC?
Martin Noska 5. 4. 2008

Sdílet


Společnost Microsoft tento týden potvrdila domněnky mnoha analytiků o prodloužení prodeje Windows XP. Posun data odchodu z trhu se ovšem nejedná všech typů počítačů, ale pouze levných notebooků typu Asus Eee PC. Je šance, že bude posunuto také datum ukončení prodeje i pro běžná PC?

Již několik týdnů se spekulovalo o posunutí termínu ukončení prodeje Windows XP pro levné notebooky, označované jako netbooky, neboť pro ně není operační Systém Windows Vista díky svým nárokům příliš vhodný a jako další alternativa přichází v úvahu už jen Linux.

Společnost Microsoft se proto rozhodla oficiálně potvrdit prodloužení prodeje oblíbeného operačního systému pro netbooky až do 30. června roku 2010. Důvodem posunutí termínu je podle slov Kevina Kutze z Microsoftu nárůst zájmu o počítače tohoto typu a zpětná vazba od partnerů Microsoftu, vyjadřující požadavky zákazníků na Windows na těchto přístrojích.

Například Asus předpokládá, že verze jeho Eee PC s Windows XP se bude prodávat lépe, než ta s Linuxem a že 60 % těchto letos prodaných počítačů bude právě ve variantě s Windows XP. Prodloužení termínu se však už netýká levných stolních PC, jako například gPC od Everexu, které se v USA prodává za 199 dolarů a s nímž Windows XP po 30. červnu již nebudou moci být vyráběny.

Kurz odmítl komentovat, za jakou cenu bude Windows XP Home výrobcům netbooků nabízet, ale v listopadu minulého roku přinesl Forbes.com informaci o tom, že je to pouhých 40 dolarů. Microsoft také vydal specifikace netbooků, které by měly splňovat pro běh Windows XP. Mluví se v nich o tom, že minimální rychlost procesoru by měla být 500 MHz, ale doporučeno je 1000 MHz. Minimum instalované paměti by pak mělo být 256 MB a optimum 512 MB. Pro počítače s malým úložným prostorem (například s 2GB flash disky) by Windows XP mohly být i zkomprimovány.

Otázkou zůstává stále možnost prodloužení prodeje Windows XP i pro běžná PC a notebooky, neboť již zmíněný 30. červen je posledním datem, kdy s tímto systémem budou moci být vyráběny (i když je pravděpodobné, že poté budou k dispozici až do vyprodání skladových zásob). Nicméně analytici jsou v této oblasti skeptičtí.
Nenechte si ujít:
Service Pack 3 pro Windows XP by měl přijít už v dubnu!

Jaký je Service Pack 3 pro Windows XP v praxi?

Service Pack 3 pro Windows XP překvapil, tvrdí testeři

Windows XP ještě nejsou na odpis

Windows XP: Jsou odsouzeny k definitivnímu odchodu?

Uživatelé bojují za prodloužení prodeje Windows XP

Microsoft výrazně snižuje ceny Windows Vista

Další verze SP3 pro Windows XP byla vypuštěna!

Michael Gartenberg z JupiterResearch říká, že již jedno oddálení tohoto data se již uskutečnilo, neboť původně měl prodej skončit ke 30. lednu letošního roku a s dalším už nelze počítat. Také analytik společnosti Directions on Microsoft Michael Cherry říká, že další podobný krok směrem k prodloužení prodeje Windows XP i pro běžné počítače je nepravděpodobný, neboť Microsoft potřebuje prodávat Vistu a odstraněním Windows XP z trhu zmizí i hlavní konkurence tohoto novějšího systému.

Přesto ale mnozí uživatelé stále bojují za prodloužení prodeje xpéček a na webu Infoworld vznikla dokonce i petice, kterou plánují organizátoři předat Microsoftu. Zatím je na ní více než 100 000 podpisů. Více informací o této petici je v článku Uživatelé bojují za prodloužení prodeje Windows XP.