Hlavní navigace

Windows XP: Jejich podíl padá na úkor Visty

Podle posledního průzkumu si operační systém Windows Vista mezi uživateli výrazně polepšil. Oproti začátku druhého čtvrtletí se jeho podíl zvýšil o 12 % a to hlavně na úkor starších Windows XP a využívá je podle průzkumu amerického Infoworldu již 31 % sledovaných počítačů.
Martin Noska 8. 8. 2008

Sdílet


Podle posledního průzkumu si operační systém Windows Vista mezi uživateli výrazně polepšil. Oproti začátku druhého čtvrtletí se jeho podíl zvýšil o 12 % a to hlavně na úkor starších Windows XP a využívá je podle průzkumu amerického Infoworldu již 31 % sledovaných počítačů.

Windows XP zaznamenaly za stejné období desetiprocentní pokles, ze 74 % na 64 %. Mezi těmito uživateli používalo 42 % z nich Service Pack 2, což je o 8 % více, než na začátku minulého čtvrtletí. Co se týká Visty, zastoupení Service Packu 1 dosahuje již 83 % oproti 66 % v posledním měření na začátku druhého čtvrtletí roku 2008.


Růst podílu Windows Vista na úkor Windows XP.

Výsledky pochází z měření získaných ze zhruba 3000 počítačů a zahrnují jak běžná PC, tak i servery. Průzkum pak poukázal na další zajímavé věci:
  • Dvoujádrové procesory se staly u uživatelů Windows již dominantní a jejich podíl vzrostl na 57 % z předchozích 43 %. Díky tomu se mohou firmy, vyvíjející software začít zaměřovat na tvorbu aplikací, které budou optimalizované pro vícejádrové čipy.
  • Penetrace čtyřjádrových procesorů také narůstá, ale značně pomaleji. Podíl systémů s více než dvěmi jádry vzrostl ze 6 % na 8 % a tyto čipy jsou zjevně na počítačovém trhu stále ještě spíše luxusem.
  • Stoupá také množství operační paměti, které uživatelé využívají. 2 a více GB RAM lze najít již v 65 % sledovaných systémů, což je o 7 % více, než v posledním průzkumu. To nahrává používání Visty, neboť 2 GB paměti jsou již rozumným množstvím pro její bezproblémový běh. Kromě toho je již 29 % systémů osazeno více než 2 GB a jejich uživatelé přechází na 64bitové verze operačních systémů, což je také významný krok kupředu.
Tento posun je však příznivý nejen pro Vistu, ale i budoucí operační systém Microsoftu Windows 7, neboť díky výraznému rozšíření silných konfigurací (které bude v době jeho vydání ještě vyšší) by se jeho provoz neměl setkat u většiny uživatelů s problémy a s přespřílišnými hardwarovými nároky, jako to bylo spolu s příchodem Visty.

Průzkum vychází z údajů získaných aplikací Windows Sentinel od uživatelů, kteří ji mají nainstalovanou. Pokud se chcete i vy podílet na tomto průzkumu, na stránkách Infoworldu se lze registrovat a stáhnout příslušnou aplikaci.
Nenechte si ujít:
Microsoft upřesnil datum vydání Windows 7

Microsoft opravuje chyby v Service Packu 1 pro Vistu

Windows Vista a IE7 – jak se prosazují?

Microsoft vyvíjí od základů nový OS Singularity

Steve Ballmer chce podporovat IT průmysl a vzdělávání v ČR

Windows XP: Jak velcí výrobci reagují na ukončení jejich prodeje?


Zdroj: Infoworld.com