Hlavní navigace

Win XP: Microsoft uživatelům doporučuje aktualizovat Flash Player

14. 1. 2010

Sdílet

Microsoft připustil, že stará verze multimediální technologie Flash Player dodávaná spolu s operačním systémem Windows XP může obsahovat větší množství bezpečnostních nedostatků.

Ve své bezpečnostní poradně společnost potvrdila skutečnost, že Flash Player 6 obsahuje mnoho chyb a nedostatků, které by nějakým způsobem mohly ovlivnit správnou funkci operačního systému. Jde o stejnou verzi této multimediální technologie od Adobe, kterou Microsoft dodával jako součást svého systému Windows XP. Stejně tak je distribuována i prostřednictvím současných kopií tohoto osm let starého systému, které někteří výrobci počítačů i nadále používají pro své produkty - především se jedná o netbooky a notebooky. Společnost Adobe přitom bezpečnostní podporu softwaru Flash Player 6 přerušila již v roce 2006.

„Adobe Flash Player 6 byl distribuován prostřednictvím OS Windows XP a obsahuje několik zranitelností, které by mohly umožnit spuštění cizího kódu - to pokud by uživatel navštívil k tomuto účelu speciálně vytvořenou webovou stránku“ uvedl Microsoft ve svém prohlášení. „Společnost Adobe se těmito chybami zabývala v novějších verzích programu Adobe Flash Player. Microsoft proto uživatelům Windows XP doporučuje provést aktualizaci na nejnovější verzi.“

Toto doporučení se týká pouze systému XP. Windows Vista a 7 již obsahují novější verzi Flash Playeru. Společnost svým uživatelům doporučuje Flash Player 6 ze systému buďto rovnou odinstalovat - což by však mělo vliv na správné zobrazení prohlížených webových stránek - nebo provést aktualizaci. Aktuální verzi Flash Player 10.0.42.34 je možné si stáhnout z oficiálních stránek společnosti Adobe.

Ti uživatelé systému Windows XP, kteří update softwaru Flash Player na svém počítači provádějí pravidelně, se ničeho bát nemusejí. Pro zjištění současné verze mohou využít k tomuto účelu speciálně určenou stránku.