Hlavní navigace

Windows XP opouští stále více uživatelů

 Autor: © Microsoft
Na výzvy Microsoftu k přechodu na novější verze operačního systému Windows slyší stále více lidí.
Filip Brůcha 3. 9. 2013

Sdílet

Podle srpnového měření společnosti Net Applications běžel operační systém Windows XP na 33,7 % všech počítačů s připojením k internetu. Oproti předchozímu měsíci tak tržní podíl XP klesl o 3,5 procentního bodu, což je největší meziměsíční pokles v historii tohoto systému.

Ještě o něco větší pokles oblíbená platforma zaznamenala ve statistice, která počítá pouze s operačními systémy od Microsoftu. Zatímco v červenci podíl Windows XP činil 40,6 %, v srpnu už to bylo o 3,7 procentního bodu méně, tedy 36,9 %.

Srpnový pokles překonal původní rekord z prosince 2011, kdy uživatelé ve velkém začali přecházet na tehdy nový operační systém Windows 7. Dělo se tak především právě na úkor Windows XP.

Na srpnovém odlivu uživatelů od téměř 12 let starého systému se kromě Windows 7 podílela také nejnovější verze Windows 8. Podíl Windows XP si mezi sebou rozdělili v poměru 2 ku 1.

Windows 7 svůj tržní podíl v minulém měsíci zaokrouhlily na 50 %, zatímco podíl Windows 8 vzrostl na 8,4 %. V obou případech jde o podíl v rámci všech používaných verzí Windows.

Pro Microsoft je odliv uživatelů od Windows XP dobrou zprávou. O nic jiného se posledních několik let ani nesnaží. Naposledy takto Microsoft uživatele Windows XP varoval, že se zastaralý operační systém s příchodem poslední bezpečnostní aktualizace (naplánované na 8. dubna 2014) stane hlavním cílem internetových útočníků.

Takové zprávy z kanceláří v Redmondu však obvykle nedopadají na úrodnou půdu. Ačkoliv lze srpnový pokles podílu Windows XP označit za rekordní, ve skutečnosti jde spíše jen o jakousi anomálii. Za posledních 12 měsíců totiž tržní podíl systému klesal v průměru jen o půl procentního bodu měsíčně. V druhé polovině tohoto sledovaného období pak pokles dokonce ještě zpomalil.

Společnost Net Applications při svém měření bere logicky v potaz pouze počítače připojené k internetu. Srpnový pokles podílu Windows XP by tak mohl být (a z části určitě je) způsoben přírůstkem v podobě nových zařízení s novějším operačním systémem.

Konkurenční StatCounter naproti tomu v srpnu žádný výraznější odliv uživatelů od Windows XP nezaznamenal. Podle měření irské společnosti naopak tržní podíl systému vzrostl o desetinu procentního bodu.