Hlavní navigace

Windows XP: Podpora SP2 brzy skončí, firmy jej však neopouštějí

30. 5. 2010

Sdílet

Polovina ze všech firemních PC běžící na operačním systému Windows XP ještě stále používá již letitý Service Pack 2, jehož podpora brzy skončí.

Průzkum provedla společnost Qualys, zabývající se hodnocením bezpečnostních rizik, podle níž 50 % z několika stovek tisíc PC, které tato firma monitoruje pro svoje klienty, stále běží na Windows XP se SP2.

Wolfgang Kandek, CTO společnosti Qualys, říká, že pro IT oddělení ve firmách je obvyklou strategií nesnažit se příliš měnit něco, co funguje a není proto divu, že řada firem zůstala u servisního balíčku z roku 2004 a zatím ani nepřešla na SP3, který byl uvolněn před dvěma roky, neboť ten nepřinášel příliš novinek a také problémy, které se objevily krátce po jeho uvedení, mohly plány na aktualizaci oddálit a následně k ní již ani nedošlo.

Microsoft chce oficiálně ukončit podporu pro Windows XP SP2 k 13. červnu tohoto roku. Poté bude vydávat bezpečnostní aktualizace jen pro Windows XP SP3. Kandek je přesvědčen, že někdy v srpnu by si měli začít zaměstnanci IT oddělení ve firmách už reálně uvědomovat, že Windows XP se SP2 je stále obtížnější bránit v té době a bude existovat již mnoho neopravených zranitelností v těchto systémech.

Nicméně i přes celkově neuspokojivý stav firmy již v uplynulých měsících intenzivně aktualizovaly svoje počítače na SP3 a v posledních 11 měsících se míra jeho adopce zdvojnásobila oproti období hned po jeho uvedení. Zajímavé ale je, že v případě uvedení SP2 pro Windows XP se podařilo překonat 50% hranici aktualizací počítačů již za několik týdnů po jeho uvolnění na trh.

Kandek dodává, že podle něj by se mohla spouští pro další vlnu aktualizací stát oficiálně vydaná zpráva od Microsoftu, že končí s podporou, protože mnoho lidí čeká na toto oznámení a přiliš si zatím neuvědomuje, že čas se rychle krátí. Microsoft sice již začal na blogu MSRC (Microsoft Security Response Center) varovat uživatele od letošního února, ale zdaleka ne každý IT zaměstnanec tento blog sleduje. Konec podpory pro Windows XP SP3 pak má přijít v dubnu 2014, pokud Microsoft tento termín pro stále velkou penetraci Windows XP ještě neprodlouží. Zatím je podíl Windows XP na firemních počítačích podle údajů společnosti Qualys asi 80 % a celkový globální podíl dle čísel společnosti NetApplications má činit 63,4 %.