Hlavní navigace

Windows XP: Už přes 200 000 podpisů na petici za jejich záchranu

Jak jsem váš již informovali, vlivný americký časopis InfoWorld z rodiny IDG a jeho redaktoři se rozhodli nenechat Windows XP zmizet z trhu a uspořádat petici za záchranu tohoto mimořádně oblíbeného operačního systému. Jak se situace vyvíjí?
Martin Noska 26. 5. 2008

Sdílet


Jak jsem váš již informovali, vlivný americký časopis InfoWorld z rodiny IDG a jeho redaktoři se rozhodli nenechat Windows XP zmizet z trhu a uspořádat petici za záchranu tohoto mimořádně oblíbeného operačního systému. Jak se situace vyvíjí?

Ukončení prodeje Windows XP se rychle blíží, alespoň krabicové a OEM verze by měly zmizet z obchodů již za něco málo víc než měsíc (v praxi to však bude o něco více, neboť 30. červnem nebude jejich prodej samozřejmě zakázán a obchodníci budou ještě nějakou dobu doprodávat starší zásoby). Microsoft tak chce přinutit uživatele přejít na novější Windows Vista.

K propagování petice Infoworldu se připojila řada světových médii, včetně českého Computerworldu a ta již nyní čítá přes 200 tisíc podpisů! Konkrétně ji k 20. květnu podepsalo 202 557 lidí z nejrůznějších zemí, zatímco v březnu to byla ještě zhruba polovina. Organizátoři jsou připraveni petici brzy přednést Microsoftu a přesvědčit jej tak, aby odložil svůj úmysl přestat Windows XP prodávat (poznámka redakce: 200 000 podpisů z celého světa je však poměrně málo vzhledem k tomu, že jen v ČR je prodalo přes 3 000 000 licencí Windows XP).

Cílem petice má být ale také dokázat sílu uživatelů, kteří se nechtějí pasivně podřídit rozhodnutí menšiny, ale naopak tím ukázat, že jejich názor je slyšet a že je potřeba jej brát v úvahu. Zda se to opravdu povede můžete rozhodnout třeba i vy, připojením se k této petici, o které lze najít více informací ve starším článku zde na Computerworldu.

Nedávno sice Steve Ballmer naznačil, že Microsoft přehodnotí svůj plán na stažení Windows XP, nicméně výrobci počítačů v této oblasti podnikají vlastní kroky a jak jsme již informovali, například takový gigant jako Dell prohlásil, že bude Windows XP prodávat se svými počítači dál (jako downgrade z Windows Vista), bez ohledu na oficiální termín skončení prodeje.

Nenechte si ujít:
Uživatelé bojují za prodloužení prodeje Windows XP

SP3 pro Windows XP: Co přináší nového?

SP3 pro Windows XP může vést k nekonečným rebootům

SP3 pro Windows XP a nekonečné restarty – opravná utilita nyní ke stažení

Service Pack 3 pro Windows XP dokončen!

Jaký je Service Pack 3 pro Windows XP v praxi?

Microsoft vyvíjí od základů nový operační systém

Detailní informace o petici lze také najít přímo na stránkách InfoWorldu (v angličtině) zde.