Hlavní navigace

WorkSpaces od Amazonu jsou již dostupné

30. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © pressmaster - Fotolia.com
Ale společnost ještě musí vybojovat bitvu se softwarovou integrací, zabezpečením a dostupností.

Virtuální desktopy hostované na cloudu Amazon Web Services jsou nyní k dispozici v cenách od 35 dolarů, ale podle expertů má Amazon, ale i jeho konkurence, ještě před sebou mnoho problémů k vyřešení. Desktop-as-a-service (DaaS) je zajímavý trh, kde se toho momentálně hodně děje. Tento měsíc VMware pustil svůj Horizon DaaS postavený na produktech získaných akvizicí firmy Desktone.

Argumentace pro prodej DaaS je stejná jako u všech hostovaných služeb, zdůrazňuje nižší jednorázové investice a minimální náklady na management. Podle Amazonu je cena za WorkSpaces „vysoce konkurenceschopná s tradičními desktopy a současně poloviční proti většině platforem s virtuálními desktopy“.

DaaS, či hostované desktopy, jsou tvořené operačními systémy a aplikacemi spouštěnými v datacentrech provozovatele a potom jsou posílány přes Internet k zobrazení na uživatelově koncovém hardwarovém klientu. Podobná řešení jsou tu ovšem již dlouho a poměrně obtížně bojují o zájem uživatelů. Tím spíše to nové služby nebudou mít jednoduché.

Největším problémem je softwarová integrace. Provozovatelé musí zajistit dobrý výkon u aplikací, které vyžadují přístup k datům či službám databází či middleware, které leží fyzicky jinde, než jsou hostovány virtuální desktopy. To je samozřejmě řešitelné, ale náročnost a úspěšnost záleží především na komplexnosti dosavadního aplikačního portfolia. S tím samozřejmě souvisí i otázky ohledně bezpečnosti či garance dostupnost.

WorkSpace jsou pro začátek dostupné v datacentrech Amazonu v Severní Virginii a Oregonu a další by měla následovat. Samotný Amazon ovšem varuje, že v případech, kdy koncoví uživatelé jsou dále než 3000 kilometrů od datacentra, nebudou desktopy „nejsvižnější“.

Desktopy jsou postaveny na Windows Server 2008 R2 s Remote Desktop Services, díky kterým uživatelé pracují v prostředí obdobném Windows 7. WorkSpaces mohou být integrované do Active Directory, kdy uživatelé mohou používat stávající účty, místo aby museli používat odlišné hesla. Desktopy mohou být spouštěny na PC, Macích, iPadech a tabletech s Androidem (včetně Kindle Fire od Amazonu). Vyžadována je pouze instalace speciálního softwarového klienta. Při přechodu mezi zařízeními uživatel jednoduše pokračuje tam, kde na tom prvním skončil.

Budoucnost DaaS hodně ovlivní strategie Microsoftu, prozatím díky nezbytným licencím může přímo ovlivňovat ceny podobných řešení. Navíc sám připravuje projekt Mohoro, který by byl jeho vlastní implementací DaaS v rámci cloudu Azure.