Hlavní navigace

Xeony E5 odhaleny, Intel slibuje výrazný nárůst výkonu

14. 9. 2011

Sdílet

 Autor: © ekzman - Fotolia.com
Intel na konferenci IDF odhalil novou generaci serverových procesorů Xeon E5, které již míří na trh a v serverech by měly být dostupné začátkem příštího roku.

Procesory Intel Xeon E5 budou disponovat až osmi jádry, přičemž každé bude schopné zpracovávat dvě aplikační vlákna současně, upřesnil Kirk Skaugen, viceprezident a generální manažer skupiny pro datová centra Intelu. Podle něj se již nové Xeony začínají dodávat na trh a měly by být údajně „nejfenomenálnějšími“ procesory, které Intel v oblasti serverů zatím vyrobil.

Procesory Xeon E5 nahradí řadu 5600, která přišla na trh v polovině loňského roku a byla založena na architektuře Westmere a podle Skaugena lze očekávat výrazný nárůst výkonu. Xeony E5 mají být určeny primárně pro oblast high performance computingu a cloud computingu do serverů se 2 až 4 paticemi, upřesňuje Skaugen. Intel již nabízí low-endové Xeony E3 postavené na architektuře Sandy Bridge pro servery se dvěma paticemi a také high-endové Xeony E7, které disponují až 10 jádry a jsou zaměřeny na servery s více než čtyřmi sockety. Ty jsou ale zatím postaveny na starší architektuře Westmere a aktualizaci této nejvyšší řady lze očekávat až někdy v polovině příštího roku.

Intel má údajně již 400 serverových designů pro svoje nové Xeony, což je více než dvojnásobek oproti Xeonům řady 5500 z roku 2009. Detaily o frekvencích, velikosti cache nebo zpětné kompatibilitě patice u procesorů E5 Intel nezveřejnil s tím, že budou k dispozici později. Objevily se ovšem již neoficiální informace o velikosti cache až 20 MB a frekvenci až 3,3 GHz. Skaugen ovšem prozradil, že nové Xeony poprvé integrují PCI-Express řadič přímo do procesorů, díky čemuž by mělo dojít ke zvýšení datové propustnosti uvnitř serveru při úspoře energie. Viceprezident Intelu dále potvrdil, že jeho společnost hodlá i nadále pokračovat s vývojem čipů řady Itanium, které budou jako dosud koexistovat s Xeony, i když zájem o ně na trhu opadá a obě řady procesorů mají již mnoho společných prvků jako technologie pro opravu chyb a pro maximální spolehlivost.

Hlavní konkurencí pro nové Xeony mají být procesory AMD postavené na nové architektuře Bulldozer. Ty by měly disponovat až 16 jádry a jsou také již dodávány na trh, přičemž první servery s nimi by se měly objevit ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.