Hlavní navigace

Xerox představil tištěné paměťové štítky, které mají pomoct v boji proti padělatelům

17. 9. 2015

Sdílet

 Autor: © rvlsoft - Fotolia.com
Společnost Xerox představila tisknutelné paměťové štítky, které se mají stát nástrojem boje proti padělkům.

Světový výrobce tiskáren a kopírek, společnost Xerox, představil dva nové tisknutelné paměťové štítky s kapacitou 36 bitů v rámci přepisovatelné paměti.

Xerox je vyvinul je jako nástroj boje proti padělatelství, který využijí hlavně společnosti zabývající se distribucí. Štítky přilepené na balík totiž dokážou pojmout informaci o jeho obsahu i stavu a mohou tak sloužit například k ověření jeho pravosti či toho, jak s ním bylo v průběhu distribuce zacházeno.

„Bude tak možné zajistit celistvost produktu od okamžiku, kdy opustí továrnu, až do chvíle, kdy se dostane k rukám zákazníka,“ říká víceprezident Xeroxu Steve Simpson. Další informace, které se dají do štítku zapsat, se mohou týkat například úhrady poplatku za přepravu, záruky, servisu či případných distribučních autorizací.

K přečtení dat přitom postačí běžný chytrý telefon s příslušnou aplikací, dokonce bez nutnosti přípoje k internetu.

Pokročilejší ze dvou představených typů štítků bude mít navíc data kryptograficky zabezpečená prostřednictvím unikátního kódu.

„Běžná protipadělatelská opatření jako je například neviditelný inkoust, hologramy nebo RFID čipy se dají snadno zkopírovat a prolomit a přitom jsou často nákladná,“ uvádí ve své zprávě Xerox, „ovšem kombinace tištěné paměti a zašifrování představuje jedno z nejbezpečnějších řešení na trhu proti padělatelství.“

A ačkoliv Xerox cenu štítků nezveřejnil, jejich výroba je prý levná, přičemž prolomení jejich ochrany je náročné. Výhodou je v neposlední řadě i zmíněná možnost ověření jejich pravosti v offline režimu.

„Být krok napřed před padělateli, je složitá výzva, která si žádá zcela nová řešení,“ říká Davor Sutija, výkonný ředitel norské společnosti Thin Film, od které si Xerox novinku patentoval.

„Je nám proto potěšením poskytnout Xeroxu a jeho zákazníkům další stupeň ochrany proti padělatům napříč různými odvětvími.“ Oficiálního představení se tištěné paměťové štítky dočkají na veletrhu Pharma Expo, který se uskuteční poslední zářijové dny v Las Vegas.