Hlavní navigace

Xiaomi v roce 2014 zdvojnásobilo své příjmy

5. 1. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © vita_design
Čínská společnost Xiaomi jen týden poté, co byla označena za nejhodnotnější technologický start-up na světě, oznámila, že její příjmy se v roce 2014 více než zdvojnásobily.

Příjmy Xiaomi v minulém roce dosáhly 11,97 miliard dolarů před zdaněním, což je o 135 procentních bodů více, než v roce 2013. Xiaomi je nyní třetím největším výrobcem smartphonů za společnostmi Samsung Electronics a Apple - v uplynulém roce firma prodala přes jedenašedesát milionů telefonů, což symbolizuje meziroční nárůst o 227 procentních bodů.

Xiaomi si stanovilo pro rok 2014 cíl prodat šedesát milionů telefonů, který tak firma překonala. Ještě v roce 2013 společnost prodala jen necelých 20 milionů telefonů. Xiaomi chce růst i nadále, a tak společnost ještě během ledna představí svou novou vlajkovou loď mezi svými smartphony.

Minulý týden investoři Xiaomi ohodnotili na 45 miliard dolarů a Xiaomi se tak stalo hodnotnější, než společnost Uber, která poskytuje aplikaci sloužící k rezervování cest automobily soukromých fyzických osob. Uber byl se svou hodnotou 40 miliard dolarů doposud nejcennějším technologickým startupem na světě.

Šéf Xiaomi Lei Jun na oficiálním blogu v neděli napsal, že společnost ušla od svého založení v dubnu roku 2010 dlouhou a úspěšnou cestu. „Rok 2014 byl pro Xiaomi důležitým milníkem. Prakticky z ničeho jsme se stali lídrem na čínském trhu,“ uvedl Lei s tím, že Xiaomi za svůj úspěch vděčí svému byznysovému modelu, v rámci kterého vyrábí levné, ale přesto výkonné a kvalitní telefony. I Lei však očekává, že růst na čínském trhu v tomto roce zpomalí a společnost tak plánuje vstoupit na nové trhy.

„Úspěšně jsme vstoupili na sedm trhů mimo Čínu. V Indii jsme prodali přes jeden milion kusů smartphonů za necelých pět měsíců,“ řekl Lei. Prodej zařízení od Xiaomi byl v Indii nedávno dočasně pozastaven poté, co švédská společnost Ericsson podala u soudu stížnost na porušování patentů. Soudní jednání v této věci je předběžně naplánováno na únor.