Hlavní navigace

Yahoo cílí na mobily – koupilo Summly

 Autor: © Minerva Studio - Fotolia.com
17 letý Nick D'Aloisio prodal svou společnost internetovému gigantu Yahoo v přepočtu za 544 milionů korun.
zap 26. 3. 2013

Sdílet

Nick D'Aloisio, chlapec z Londýna, vytvořil aplikaci Summly, která nabízí minimalistické shrnutí obsahu zpráv a jiných textů. Uplynul jeden rok a Nick se stává členem elitní skupiny náctiletých, kteří se stali internetovými multimilionáři.

Summly byla oficiálně uvedena v listopadu 2012 a získala jednu z cen Apple mezi nejlepšími aplikacemi roku 2012. První verze pochází z roku 2011, ještě pod názvem Trimit, a byla stažena více než 200 000krát. Publicita spojená s cenou přilákala pozornost Li Kcha-šinga, investora z Hongkongu, který koupil jednu třetinu akcií, zbytek vlastní Nickova matka.

Investor přivedl tým ředitelů, vývojářů, manažerů a PR profesionálů, kteří začali pracovat na tom, aby přeměnili Summly na potenciálního světového giganta. Dosud uživatelé této aplikace přečetli na 90 milionů textových shrnutí, která jsou precizně optimalizována na obrazovku iPhonu.

Summly je v současné době k dispozici pouze pro iPhone a původně slibované verze pro Android a další platformy se zřejmě opozdí, pokud se vůbec objeví. Cena, kterou Yahoo zaplatilo, se odhaduje na 18 milionů liber, z toho je 90 procent v hotovosti a 10 procent v akciích Yahoo. Některé zdroje ovšem mluví o tom, že celková suma dosáhne až 40 milionů liber (1,2 miliardy korun).

Yahoo, které momentálně hledá možnosti, jak se znovu vrátit ke své bývalé pozici největšího agregátora WWW a získat svou část mobilního trhu, hodlá aplikaci zrušit a její technologii pohltit a integrovat do vlastních produktů.

Nick D'Aloisio se nepochybně neztratí, ostatně o Summly nepřichází úplně, naopak se stal nejmladším zaměstnancem společnosti Yahoo, kde  bude pracovat, zatímco bude dokončovat střední školu. Jak zdůraznil v poskytnutých rozhovorech, jeho motivací k prodeji nebyly peníze, především na něj zapůsobila atmosféra v kampusu Yahoo, který navštívil. Nová ředitelka Marisa Mayerová se v Yahoo snaží soustředit na mobilní technologie a převod každodenních návyků a činností na mobilní zařízení. Nick původně naznačoval, že by měl zájem o integraci své technologie automatických sumarizací do operačního systému iOS, kde by se mohla stát samozřejmou součástí inteligentního ovládacího rozhraní.

Podle řadu komentátorů mají podobné technologie v našem informacemi přehlceném světě velkou budoucnost. Mnoho uživatelů ovšem vyjadřuje své obavy nad jejich dopadem. Velký problém vidí již dnes v tom, jak většina publika čte pouze titulky a zcela je míjí vlastní obsah a myšlenky textu. Automatická shrnutí mohou vést k dalšímu zmenšení důležitosti vlastních textů, i když na druhé straně nepochybně mohou pomoci uživatelům v orientaci mezi stovkami duplicitních textů, které si materiál navzájem přebírají mezi sebou.

Zdroj: Guardian.co.uk