Hlavní navigace

Yahoo zpřístupní kódy několika svých technologií

29. 3. 2011

Sdílet

Zdrojové kódy některých méně důležitých technologií chce Yahoo zpřístupnit open source komunitě.

„Jde o systémy, které slouží ke zvládnutí většího počtu uživatelů na webových stránkách, avšak nepřináší významnou konkurenční výhodu,“ uvedl David Chaiken, hlavní architekt Yahoo. Výběr konkrétních technologií prý teprve probíhá. V roce 2009 Yahoo například věnoval svůj Traffic Server organizaci Apache Software Foundation. Nyní by se ale mělo jednat zejména o nástroje pro ukládání dat.

Společnost se chce podle svých slov nejprve ujistit, že každá uvolněná technologie bude skutečně užitečná a použitelná mimo struktury Yahoo. Hodně bude také záležet na zájmu samotných open source vývojářů. Od zpřístupnění technologií open source komunitě si Yahoo slibuje zlepšení své pověsti a vytvoření prostředí pro spolupráci s univerzitami nebo jinými společnostmi. Z uvolnění kódů by navíc mohl profitovat i finančně.

„Velká část naší IT infrastruktury je postavena na open source softwaru, včetně platformy Hadoop,“ říká Chaiken. Právě s distribucí Hadoopu Yahoo skončil počátkem tohoto roku a raději se soustředí na Apache Hadoop, projekt Apache Software Foundation.

Yahoo v poslední době vůbec prochází velkými změnami. Asi nejvýznamnějším krokem bylo nasazení vyhledávací technologie od Microsoftu. Koncem loňského roku pak společnost výrazně zeštíhlila, když propustila asi 600 zaměstnanců. Více se můžete dočíst v článku Yahoo mění strategii a propouští 600 zaměstnanců.

Byl pro vás článek přínosný?