Hlavní navigace

YouTube ohlásilo podporu IPv6, jeho nasazení plánuje i Facebook či eBay

Zástupci Googlu potvrdili, že populární síť pro sdílení videa YouTube již plně podporuje nový protokol IPv6, který je považován za nástupce stále intenzivně využívaného IPv4.
Martin Noska 7. 2. 2010

Sdílet

YouTube je vlastněno společnosti Google, která se snaží IPv6 již delší dobu propagovat, jak jsme informovali v článku Google: Přechod na IPv6 je snadný a levný. Podpora IPv6 na YouTube má přinést významný objem obsahu šířeného prostřednictvím tohoto nového protokolu, říká Lorenzo Colitti, síťový inženýr Googlu. Spolu s tímto rozšířením YouTube již byl zaznamenám zvýšený provoz streamovaného videa na IPv6 po celém světě.

Počet dostupných adres, které je možné přidělit pomocí IPv4, využívajícího 32bitové adresování, se údajně již brzy vyčerpá. V současnosti jich zbývá něco kolem 10 % volných a k jejich definitivnímu rozdělení by mělo dojít do roku 2012. IPv6 využívá 128bitovou adresaci, díky čemuž je možné přidělit až 2 na 128 adres. Pro využití IPv6 služeb Googlu uživatelé potřebují připojení prostřednictvím tohoto protokolu od svého poskytovatele internetového připojení (ISP), což je dnes stále problémem, protože to je k dispozici zejména pro omezené množství organizací a nikoliv např. pro domácí uživatele. Colitti říká, že IPv6 je nutností pro každou firmu, která bude chtít i nadále operovat na internetu a využívat nové aplikace a připojovat další uživatele. IPv6 podle něj také redukuje infrastrukturu a cenu podpory ve srovnání s možnými alternativami k tomuto protokolu, kterými jsou například překladače adres na více vrstvách.

Společnost Google je považována za pionýra v nasazování IPv6, neboť tento protokol již podporují její služby typu Search, Alerts, Docs, Finance, Gmail, Health, iGoogle, News, Reader, Picasa, Maps, Wave, Chrome a také produkty s OS Android. Další provozovatelé populárních webových služeb, jako je např. Facebook, Yahoo nebo eBay, se zavázali, že nasadí podporu IPv6 do 18 měsíců.