Hlavní navigace

Z praxe IT: Konce a odchody

29. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © chagin - Fotolia.com
Všechno má svůj konec. Každá etapa jednou skončí, aby dala vzniknout novému začátku, lepšímu, jinému, nezáleží na tom vlastně. Je to přirozený vývoj.

Některé konce bývají zvláštní. Ačkoli člověk netrpělivě vyhlíží nový start, těší se, jak spoustu věcí udělá jinak a lépe, neubrání se jistému sentimentu, který je s tím koncem spjatý. Zavzpomíná na všechny zážitky s kolegy, naposledy to zapije, i když to nebyla vždy jen idylka, negativní věci snadno vytěsní.


Kateřina Janulová

Kateřina Janulová

Autorka se mezi počítači pohybuje už několik let, z toho tři roky v prostředích bankovních IT. Psaní jí pomáhá odpočinout si od pracovního života pro korporace.


A nadejde ten poslední den. Konec, odchod, tady nám odevzdej notebook, tam vstupní kartu, smažeme ti přístupové účty. Naposledy zamávat a nazdar, poslední výplata nebo proplacená faktura a šmitec. Při náhodné cestě okolo nostalgický povzdech, ach, zde jsem strávila... doplň libovolně dlouhou dobu.

Odcházela jsem mockrát. Někdy po dvou měsících někdy po dvou letech. Skoro vždycky to mělo stejný průběh. Velké loučení se zdravým jádrem firmy, četné ujišťování, že se s bývalými kolegy brzy sejdeme, někdy se tak i stalo – jednou nebo dvakrát. Později jen poslat na Vánoce SMSku nebo ke svátku, kdy mají narozeniny, to v kalendáři není. Prázdné místo obsadí nová parta, noví kolegové, se kterými to časem dospěje do stejného stádia. Člověk neustále prochází vývojem a po čase si už s některými lidmi prostě nemá co říct. „Zůstaneme kamarádi“ patří do stejné kategorie.

Jen teď je to jiné. Poprvé se mi stalo, že neodcházím já. Člověk, se kterým jsem spolupracovala několik let, najednou prostě končí. Ta zpráva se objevila jako blesk z čistého nebe. Postup bude stejný, odevzdá notebook, vstupní kartu, smažou mu účty, email bude automaticky přeposlán na jeho nástupce. Najednou, jako by ani nebyl, ale příjemná vzpomínka zůstane, přestože to taky občas nebylo úplně idylické.

Jo, jasně, napíšem si, možná se i sejdeme, slibem člověk nezarmoutí. A email k vánocům se přece taky počítá, ne? A kdoví vlastně, jak se to vyvine.

special_kyberutoky

Tak díky za všecko, hlavně za trpělivost, skvěle se mi s tebou spolupracovalo, třeba na sebe ještě někde narazíme. A přeji ti hodně úspěchů na novém místě. A teď už konec nostalgie a vstříc novým pracovním příležitostem.