Hlavní navigace

Z praxe IT: Moderní terminologie nejen v IT II

23. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © vladgrin - Fotolia.com
Poslední dobou se ve světě IT a byznysu objevují nová slovní spojení pocházející z angličtiny. Minule jsme nakousli vznik nových slov a slovních spojení týkajících se nejen informačních technologií.

Někdy je to jako u pojmenovávání jazyků. Není složité věci vymyslet a vyvinout, horší je pojmenovat je. A někdy se původní význam slova zcela změní v nový. U valné většiny z nich jistě zaujme, že se jedná o výrazy starší, než by se na první pohled zdálo.


Kateřina Janulová

Kateřina Janulová

Autorka se mezi počítači pohybuje už několik let, z toho tři roky v prostředích bankovních IT. Psaní jí pomáhá odpočinout si od pracovního života pro korporace.


Cloud computing

Kdo o něm v dnešní době ještě neslyšel? Všudypřítomný výraz, který vešel v širší známost, když šéf Googlu ve svém projevu na konferenci Search Engine Strategies mluvil o novém budoucím modelu podnikání.

Ale termín je mnohem starší: v sérii setkání na konci roku 1996 marketingový ředitel firmy Compaq George Favaloro a technolog Sean O'Sullivan přišli nejen s výrazem, ale i se sérii nápadů, která vypadala hodně podobně jako moderní vize cloudového prostředí. O'Sullivan se rok nato neúspěšně pokusil registrovat si cloud computing jako ochrannou známku.

Big data (velká data)

Jedná se o jedno z hlavních slovních spojení, objevivších se na začátku nového tisíciletí. Dnes opět hojně rozšířené a používané. Ovšem původně se toto slovo objevilo už v letech devadesátých.

John Mashey, hlavní výzkumník společnosti Silicon Graphics koncem 90. let poskytl sérii rozhovorů po celém Silicon Valley na téma nadcházející exploze dat. Termíny „big memory“, „big net“ a „huge data“, která rovněž v rozhovorech zazněla, se bohužel už neujala.

special_kyberutoky

Hacktivism (hacktivismus)

Další z hojně používaných termínů současnosti. Vznik tohoto výrazu se váže k polovině osmdesátých let, kdy v Texasu založila parta tří mladých správců BBS hackerskou skupinu Cult of the Dead Cow (Kult mrtvé krávy). Samotný výraz pro jejich „práci“ vznikl až na sklonku devadesátých let. CDC měl určitou ideologii i úroveň. Například se nesnižovali k útokům typu DDoS ani čmukoli podobnému, co by mohlo zabránit lidem v komunikaci. Jejich nástupci si však bohužel s takovými věcmi už hlavy nelámou.